fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jak wygląda układanie betonowego rodzaju mieszanki we formie?

Układanie mieszanki z betonu we formie wygląda tak samo, jak w przypadku układania jej w innych typach form. Różnica polega na procesie związanym z zagęszczeniem betonu (uprawnienia budowlane). Przeprowadza się go przy zastosowaniu metody wibrowania. Wykorzystuje się do tego celu sześć wibratorów, które przymocowuje się do zewnętrznych ścianek form. Po dwa wibratory przymocowuje się do podłużnych ścian i po jednym do poprzecznych.

układanie betonowego rodzaju mieszanki
układanie betonowego rodzaju mieszanki

Agregatowe formy

Za pomocą agregatowej formy wykonuje się przestrzenne elementy izbowe o typie wieka albo skrzyni (program na uprawnienia budowlane). Są to elementy, które składają się z dolnego stropu oraz z czterech ścian. W takim agregacie ścianki wewnętrznej formy łączą się za pomocą zawiasów z zewnętrznymi ściankami formy. Po wykonaniu czynności związanych z rozformowaniem złączone ścianki form układa się obok stanowiska formowania na podłodze. Zanim założymy formę należy ją oczyścić oraz nasmarować w miejscach, które stykają się z betonem. Kolejno trzeba wykonać denną płytę elementu i zabetonować ściany. W tym celu betonowy rodzaj mieszanki o półciekłej albo ciekłej konsystencji wprowadza się u góry w wąskie wpusty. Taki element poddaje się do termicznej obróbki. Sam proces trwa dłużej, ponieważ mieszanka ta ma mniej korzystną konsystencję. Po zakończeniu obróbki należy rozformować prefabrykat oraz przenieść go do wykończeniowego działu.

Czynności wykonywane podczas wbudowania urządzeń oraz instalacji

Wbudowanie w element urządzeń oraz instalacji oraz prace wyposażeniowe i wykończeniowe obejmują wiele czynności. Przede wszystkim należy przeprowadzić kontrolę elementu oraz usunąć wszystkie usterki i wbudować urządzenia elektryczne i przewody. Następnie wbudowuje się grzewcze urządzenia oraz instalacje, a także wmontowuje się skrzydła drzwiowe i okienne (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Dalej należy pomalować albo wytapetować ściany danego elementu.

Proces związany z zagęszczaniem betonu

W płycie stropu zagęszczanie betonu odbywa się przy użyciu powierzchniowego wibratora (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Obróbka termiczna ma poszczególne etapy. Jako pierwsze należy doprowadzić przegrzaną parę do kasety i naparzać dany element przez czas wynoszący 3 godziny. W ten sposób beton uzyska wytrzymałość, która pozwoli rozformować element. Dalej odsuwa się zewnętrzne ścianki formy przy użyciu hydraulicznych cylindrów i do zagłębionej komory opuszcza się wewnętrzną formę. Poszczególne czynności w termicznej obróbce należy przeprowadzić po tym, jak uformowany element przenosi się na wyposażeniową oraz wykończeniową linię. Obróbka dokonywana jest poprzez naparzanie pod powłoką elementu przez czas wynoszący 4 godziny. Po ukończeniu procesu naparzania element ma wytrzymałość wynoszącą ok. 70% miarodajnej wytrzymałości.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com