fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zanim przystąpimy do wyburzania, należy określić z jaką ścianą mamy do czynienia. Dodatkowo należy skonsultować się z inżynierem budowlanym. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Musimy pamiętać , że usunięcie ściany musi być zgodne z przepisami i warunkami technicznymi. Warto zapoznać się z niektórymi.
Instalacji gazowych nie można prowadzić przez pomieszczenie mieszkalne i oraz poprzez takie w którym istnieje prawdopodobieństwo naruszenia instalacji wynikające z użytkowania. (uprawnienia budowlane)
Przepisy określają również pojemność pomieszczeń w których znajdują się urządzenia zasilane gazem. Dlatego nie zawsze istnieje możliwość połączenia salonu z kuchnią. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji.
Jeżeli planujemy wyburzyć ścianę , musimy również pamiętać o odpowiednim dostępie światła dziennego. Zgodnie z przepisami w miejscu stałego pobytu ludzi, stosunek powierzchni okien do podłogi powinien wynosić 1:8.

Jak wyburzyć ścianę w domu?
Jak wyburzyć ścianę w domu?

Jak wyburzyć ścianę nośna?

Wyburzenie ściany konstrukcyjnej nie zawsze jest możliwe. Zanim przystąpimy do działania musimy zapoznać się z opinia konstruktora. Dodatkowo należy otrzymać pozwolenie na budowę oraz wykonać projekt przebudowy pomieszczenia. Jeżeli przebudowa dotyczy mieszkania w bloku, potrzebna będzie również zgoda właściciela lub administratora budynku. (uprawnienia budowlane testy)
Usunięcie ściany nośnej wymaga zastąpienia jej podciągiem. Jest to element konstrukcyjny który będzie stanowił podporę dla stropu i stojących na nim ścian. Belka ta może również stanowić element dekoracji w pomieszczeniu.
Jednak nie zawsze sam podciąg wystarczy. Zdarza się, że przeniesione obciążenia z usuniętej ściany są tak duże, że nie obejdzie się bez postawienia dodatkowych słupów stalowych lub żelbetowych. Rozwiązanie takie ma dodatkowo wzmocnić podciąg. (akty uprawnienia budowlane) Ważne jest by wyburzenie mieściło się w granicy 5 metrów długości, ponieważ obecnie na rynku gotowe belki maja maksymalnie taka właśnie długość. Oczywiście jest też możliwość połączenia dwóch belek, jeżeli zależy nam wyburzeniu przekraczającym długość 5 metrów, ale rozwiązanie wymaga większego nakładu czasu i pieniędzy.

Kiedy wyburzenie ściany nośnej jest niemożliwe?

Jeżeli inżynier budowlany bądź architekt stwierdzi, że przez ścianę przebiegają jakieś piony instalacyjne, to wyburzenie takiej ściany jest zabronione. W blokach mieszkalnych przeniesienie takich instalacji wymagało by zmian na wszystkich piętrach, wiec po prostu jest to nie możliwe.

Wyburzanie ściany działowej

Wyburzanie ścian działowych nie wymaga dodatkowego projektu przebudowy. Mimo to warto skonsultować się ze specjalista który pomoże ocenić czy dana ściana nie odbiera żadnych dodatkowych obciążeń. Upewni nas również, czy na pewno zamierzamy wyburzyć ścianę działową i nie naruszymy tym konstrukcji budynku.
Jeżeli mieszkamy w starym budownictwie przedwojennym możemy napotkać pewnie problemy. Otóż ściany działowe były połączone ze ścianami nośnymi przy pomocy stalowych belek, tworząc integralną całość. W takim przypadku usunięcia ściany działowej może doprowadzić do przeniesienia zbyt dużych obciążeń na ściany sąsiednie co może przyczynić się do wygięcia stropu a nawet zawalenia. (segregator uprawnienia budowlane)
Zdarzało się również, że w tego typu starym budownictwie pominięto zastosowanie stalowych belek. Wtedy wyburzenie ściany działowej może spowodować wygięcia i pęknięcie stropu. W tym przypadku niezbędne będzie zastosowanie podciągu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com