fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Inżynierskie konstrukcje dachowe

Aby zaprojektować inżynierską konstrukcję dachową należy posiadać inżynierskie umiejętności. Taki rodzaj konstrukcji jest wykorzystywany przy dużych rozpiętościach. Stosując złącza wykorzystuje się śruby, gwoździe, różne wkładki i pierścienie rozcięte bądź gładkie. Bardzo popularne ostatnio stają się klejone konstrukcje. Konstrukcja drewniana jest bardziej odpowiednia od innych w przypadku, gdy dotyczy budynku z przemysłem chemicznym. Drewno wykazuje większą odporność na wszelkie opary chemiczne, dymy. Jednak aby wybrać odpowiednią konstrukcję, należy skupić się na rozstawie i rozpiętości ram oraz wiązarów. To od tego zależy, czy konstrukcja będzie wykonana z bali oraz krawędziaków czy z desek (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Inżynierskie konstrukcje dachowe
Inżynierskie konstrukcje dachowe

Złożony przekrój

W tym wypadku w środkowych przęsłach mają zastosowanie przeguby. Ich odległość od podpory wynosi x=0,1465 I. Biorąc pod uwagę przęsła skrajne, ich przekrój jest większy niż w przypadku przęsła środkowego. W przęśle skrajnym elementy zginające są większe niż w prześle środkowym, więc takie przęsło musi zostać wzmocnione elementem dodatkowym (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Z ilu gałęzi powinien składać się złożony przekrój pasów wiązarów?

Złożony przekrój pasów wiązarów składa się maksymalnie z trzech gałęzi. Przekrój złożony ma tu zastosowanie, ponieważ zaopatrzenie się w drewno o dużych wymiarach jest nieopłacalne i trudne. Poza tym w drewnie o mniejszych wymiarach łatwo wykryć wszelkie wady. Obecnie duży przekrój uzyskuje się za pomocą klejenia cienkich elementów konstrukcyjnych, używając do tej czynności odpowiedniego rodzaju kleju. Drewniane konstrukcje inżynierskie są bardzo rozwinięte w wielu krajach. Najczęściej tam, gdzie obfituje duża ilość drewna. Można wykorzystać je w budownictwie sportowym, wiejskim, przemysłowym. Zastosowanie konstrukcji drewnianej jest bardzo duże. Warto z niego korzystać, oszczędzając w ten sposób koszty elementów konstrukcji i czas. Taki rodzaj konstrukcji wykazuje się lekkością, a także trwałością. Dobrze wykorzystane drewno w elementach konstrukcyjnych posłuży na wiele lat (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Deskowanie w konstrukcjach dachowych

Na deskowaniu można układać materiały, takie jak papa. W kolejnym etapie deski przybija sie do krokwi, które opierają się o płatwie leżące u góry inżynierskich pasów wiązarów. Deskowanie może opierać się o płatwie, jeżeli w pasach wiązarów są zastosowane w odległości od 100 do 200 cm. Konstruując płatwie mogą być one wolnopodparte lub ciągłe. Mówiąc o ciągłych płatwiach można wyróżnić: ciągłe zespolone, ciągłe typu radzieckiego oraz przegubowe Gerbera. Płatwie przegubowe Gerbera to najczęściej belki, które maja dwa przeguby. Należy zaprojektować je tak, aby moment podporowy i przęsłowy były nawzajem równe (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com