fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zadania inżyniera budownictwa

Budownictwo to jeden z tych kierunków, które dają ogromne możliwości po jego ukończeniu. Dyplom budownictwa umożliwia projektowanie, planowanie budowy,  ustalanie harmonogramu wykonania prac na budowie, kontrolowanie i nadzorowanie prac wykonywanych na placu budowy oraz kierowanie budową. Ponadto inżynierowie budownictwa mogą badań i udoskonalać materiały budowlane, konstrukcje budynków lub tylko ich części.

Inżynier budownictwa jako projektant

Po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo inżynier może pracować na stanowisku projektanta. Wówczas nie tylko wykonuje projekty ale też może je nadzorować. Obiekty jakimi może zajmować się inżynier budownictwa to mosty, wiadukty, maszty, obiekty użyteczności publicznej, nadbrzeża portowe, ale też zwykłe mieszkania i domy. Projektant ma za zadanie rozwiązanie konstrukcji całego obiektu. Poczynając od ogółu jako całości obiekty aż do poszczególnych belek nadproży itd. W taki oto sposób wykonuje się dokumentację projektową obiektu budowlanego. Dodatkowo konstruktor, czy też młody inżynier budownictwa ma za zadanie ustalenie materiałów z jakich wykonana zostanie budowla.

Dokumentacja projektowa wymaga współdziałania wielu osób. Są to osoby z branży architektonicznej, konstrukcyjnej, elektrycznej, sanitarnej, telekomunikacyjnej, drogowej, zieleni. Dodatkowo warto również współpracować z osobą odpowiedzialną za warunki przeciwpożarowe oraz zajmująca się ochroną środowiska. Do inwestycji angażuje się też osobę odpowiedzialną za wykonanie kosztorysu. Jej zadaniem jest obliczenie i podsumowanie kosztów jakie będzie musiał ponieść inwestor. Całym zamierzeniem projektowym koordynuje architekt lub konstruktor.

 

 

Inżynier budownictwa jako sprawdzający

Kolejnym miejscem na którym zatrudnia się inżyniera budowy jest tzw. sprawdzający. Osoba taka sprawdza czy projekt jest poprawny. Umożliwia to wyłapanie wszelkich błędów powstałych przy wykonywaniu dokumentacji. Dodatkowo sprawdza też czy dokumentacja wykonana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Sprawdzający analizuje błędy i radzi co można byłoby udoskonalić. Takie świeże spojrzenie na obiekt osoby która zna się na swojej branży może znaczenie ulepszyć dokumentację projektową i sprawić że obiekt będzie lepiej wykorzystany i wykonany.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com