fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Hałas w budynkach – ochrona

Hałas jest problem, który dotyka większości Polaków. Ponad 50% obywateli skarży się na hałas zewnętrzny, 25% na hałas zza ścian, a nieco mniej na hałas przenikający przez strop. Ta niedogodność potrafi popsuć urok nawet najpiękniejszego mieszkania. Dobrym przykładem na to może być apartament wynajmowany na imprezy w budynku Sea Towers  w Gdyni. Systematycznie są zgłaszane tam skargi mieszkańców na dokuczającą muzykę czy okrzyki świętujących.

 

Hałas w budynkach – problem

Hałas może stanowić bardzo uciążliwy problem, jednak nie jest to sytuacja nie do rozwiązania. Dźwięki roznoszą się w postaci drgań dwiema drogami: po konstrukcji budynku i w powietrzu. Mogą też przechodzić przez kanały wentylacyjne, różnego rodzaju rurki centralnego ogrzewania czy wspólne gniazdka w ścianie.

W przypadku problemów akustycznych w mieszkaniu, jednym z rozwiązań jest dostawienie do ściany działowej dodatkowej ścianki z wełną mineralną. Będzie ona pełnić rolę pewnego bufora i obniży hałas o 10 decybeli (przyjmuje się, że jest to dwa razy ciszej dla ucha ludzkiego). Jeśli to nie wystarczy, należy pamiętać, że polskie prawo budowlane określa wymagania odnośnie akustyki. W 2018 roku pojawiły się nowe normy prawne. Gdy sytuacja jest bardzo zła, tzn. słyszy rozmowy sąsiadów- prawdopodobnie popełnione są błędy w projektowaniu. Powodem może być też nieprawidłowe wykonanie prac budowlanych, niezgodnie ze sztuką . Należy zgłosić to na gwarancję, o ile taką mamy. Powszechnie zapobiega się takim skargom stosując przegrody budowlane o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Materiały i ustroje dźwiękochłonne, dylatacje czy przekładki elastyczne (wibroizolatory).

Ochrona przed hałasem

Aby wzmocnić maksymalnie ochronę przed hałasem w obiektach budowlanych, izolację akustyczną należy zastosować od wewnątrz i od zewnątrz nie tylko dla ścian, a także dla stropodachów, stropów, okien, drzwi, przegród, podłóg czy biegów klatek schodowych. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest rozplanowanie systemu konstrukcyjnego budynku, właściwy plan pomieszczeń w stosunku  źródeł hałasu. Innym aspektem, który może wpływać na komfort przebywania w nim, jest jego lokalizacja. Niestety, wciąż można zaobserwować wznoszone nowoczesne osiedla, tuż przy stadionie, lotnisku czy hali koncertowej. Wszystkie te czynniki razem mają swoje odbicie w efekcie końcowym oddanego do użytkowania budynku. Reasumując, aby był on udaną realizacją, należy przestrzegać wszelkich wymagań budowlanych. Stosowania dostępnych izolacji akustycznych, rozwiązanie problemów hałasu jeszcze we wczesnym etapie projektowania obiektu, poprawne zrealizowanie planu oraz udział akustyka w procesie tworzenia budowli.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com