fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Geopolimerowa iniekcja przy zabytkowych konstrukcjach

Ochrona historycznych oraz zabytkowych budowli, jak i wzmocnienie tego rodzaju konstrukcji stanowi wyzwanie dla inwestorów, inżynierów, oraz dla wykonawczych firm. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zaadaptowania zabytkowych obiektów na użytkowe współczesne lokale mieszkalne bądź biura. Tego rodzaju obiekty stanowią wymagający projekt odnośnie jego renowacji i naprawy w związku z jego wartością historyczną, artystyczną oraz w związku z charakterem, jaki jest unikatowy. Mamy tu do czynienia dodatkowo z wytycznymi i regulacjami, jakie wiążą się z renowacją i naprawą zabytkowych obiektów. (uprawnienia budowlane cennik) 

Geopolimerowa iniekcja przy zabytkowych konstrukcjach
Geopolimerowa iniekcja przy zabytkowych konstrukcjach

Karta Wenecka

Regulacje w większości ujęte są w Karcie Weneckiej, która powstała w roku 1964 i stanowi ona wytyczne o charakterze międzynarodowym. Zapisy wiążą się z ochroną oraz odnawianiem zabytkowych obiektów. W pewien sposób przepisy te rozszerzają oraz doprecyzowują regulacje, jakie ujęte są w Karcie Ateńskiej, jaka reguluje przepisy od 1931 roku. Karta ta określa cele, jakie wiążą się np. z renowacją i ochroną zabytków w związku ze wzmacnianiem posadowienia w tego rodzaju obiektach. Artykuł 10 mówi, że gdy tradycyjne techniki nie są odpowiednie, wzmocnienie zabytku może odbywać się przy zastosowaniu nowoczesnych konserwatorskich technik oraz technik budowlanych.  (uprawnienia budowlane program) 

Wzmocnienie zabytkowych konstrukcji

Podczas przeprowadzania prac naprawczych w zabytkach często pojawiają się problemy, które są dość oczywiste. Grunt jest niekiedy słaby i posiada on dodatkowo słabe nośne właściwości. Jest to związane z obecnością organicznych gruntów, oraz z historią miast. Miasto posiadające tradycje wielowiekowe to żywy urbanistyczny twór. Przez wiele lat rozbudowywało się ono i rozwijało. Przykładowo miasta średniowieczne nie posiadały kanalizacyjnej zurbanizowanej sieci. Kanalizacją w tym wypadku były lokalne szamba oraz gnilne doły. Wraz z rozwijaniem się miast zabudowywało się je. W związku z tym w procesie naturalnym rozbudowy oraz przebudowy tworzono organiczne naturalne nasypy. W wielu przypadkach znajdują się one pod miejskimi zabudowaniami. Nie są one jednak dla budynku stabilnym rodzajem podparcia. Dotyczy to nawet nowoczesnych budynków. Fundamenty zabytków są także płytkie, co wiąże się ze sztuką tamtejszego budownictwa. Zabytki są zwykle płytko posadowione, a fundament, który jest osłabiony nie może w pełni unieść obciążenia takiego budynku.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Inne problemy budowlanych zabytków

Budynki o historycznym charakterze posiadają delikatną konstrukcję.    (uprawnienia budowlane kontakt)  Przeprowadzenie ingerencji w inwazyjny sposób w związku z naprawą bądź remontem może dodatkowo osłabić taki obiekt. Nie bez znaczenia jest otoczenie budowli. Zabytkowe obiekty zlokalizowane są zwykle w części starej miasta, gdzie znajdują się inne konstrukcje o podobnych cechach. Użycie ciężkiego budowlanego sprzętu i prace wykopowe mogą osłabić nie tylko obiekt, jaki jest poddany naprawie, ale również inne obiekty znajdujące się w okolicy. Zabytki zwykle cechują się tym, że dostęp do nich jest utrudniony. Znajdują się często w centralnej części miasta, gdzie występują wąskie uliczki. To sprawia, że ograniczony zostaje dostęp do dużego budowlanego sprzętu. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com