fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Folia kubełkowa

Folia kubełkowa od kilku lat jest coraz częściej używana do hydroizolacji fundamentów   budynków. Jest powszechnie stosowana ze względu na swoje liczne, pozytywne właściwości fizyczne i łatwość montażu, którą może opanować każdy. Jest produkowana z twardego polietylenu o podwyższonej gęstości, gwarantując dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, o które przy budowie nietrudno (np. podczas zasypywania ścian fundamentów).

folia kubełkowa

Folia kubełkowa

Dodatkową ochronę stanowi siatka z włókien szklanych czy warstwa włókniny syntetycznej. Folia kubełkowa ma grubość od 0,5 do 1mm, czarny kolor i posiada charakterystyczne dla niej wypustki wielkości około 8mm. Rolą folii jest odprowadzanie wody gruntowej po powierzchni ściany, aby zmniejszyć nacisk wód gruntowych na fundamenty i umożliwić ścianom swobodne ‘oddychanie’. Możliwe    jest to właśnie dzięki stożkom, które tworzą luki powietrzne między ochranianą powierzchnią, a folią. To tamtędy może spływać woda, i to tam występuje cyrkulacja powietrza umożliwiająca odprowadzanie wilgoci. Zastosowanie folii kubełkowej jest konieczne w przypadku budowania domu na terenach bagiennych, czyli takich gdzie występuje duża warstwa humusu. Należy pamiętać o tym, że główna izolacja pionowa nie może być pominięta w ramach stosowania folii kubełkowej. Materiał ten tylko zapewnia dodatkową ochronę przed uszkodzeniami właściwej hydroizolacji przeciwwilgociowej budynku (np.masa bitumiczna, emulsja asfaltowo-kauczukowa), ale nie zastępuje jej funkcji.

Izolacja pozioma

W przypadku izolacji poziomej ścian fundamentowych, folia  kubełkowa nie jest odpowiednim materiałem. Może bowiem dojść do jej zniszczenia przez ciężar ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Zmiażdżone kubełki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Zalecanym zamiennikiem będzie specjalna płaska folia izolacyjna. Montaż folii zależy od jej przeznaczenia w naszej budowli. Jeśli ma pełnić funkcję drenażu, mocujemy ją wypustkami w stronę ściany. Uzyskuje się dzięki temu małą przestrzeń na transport wody i “oddychanie” ściany. Natomiast w przypadku zastosowania styroduru na fundamentach, który pełni funkcje izolacyjne, folii kubełkowej używamy tylko w celu zabezpieczenia przez uszkodzeniami mechanicznymi. Mocujemy ją wówczas wypustkami na zewnątrz ściany. W obu przypadkach układamy materiał na   zakładkę, min. na trzy rzędy kubełków, które bardzo łatwo wchodzą w wypustki z drugiej maty, niczym puzzle, zapewniając szczelną barierę ochronną.

Izolacja mata / folia

Maty folii montujemy przy użyciu kołków lub gwoździ, które umieszczamy w dnach kubełków. Dla pełnej szczelności wskazane jest zastosowanie podkładek izolacyjnych. Gdy występuje potrzeba dodatkowej ochrony przy złączeniach, istnieje możliwość użycia taśm uszczelniających. Folia kubełkowa u producentów   jest sprzedawana w postaci rolek o różnych wymiarach, aby można było ją dostosować do rozmiaru fundamentów. Przeciętna długość rolki to 20m, a wysokości mieszczą się w przedziale  od 1 do 3,5m. Nadmiar materiału odcina się nożem budowlanym. Co do wyboru jej grubości, w większości przypadków wystarczy 0,7mm. Im grubsza folia, tym większe koszta i jej ciężar. Zakup należy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.