fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Folia kubełkowa

Folia kubełkowa od kilku lat jest coraz częściej używana do hydroizolacji fundamentów   budynków. Jest powszechnie stosowana ze względu na swoje liczne, pozytywne właściwości fizyczne i łatwość montażu, którą może opanować każdy. Jest produkowana z twardego polietylenu o podwyższonej gęstości, gwarantując dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, o które przy budowie nietrudno (np. podczas zasypywania ścian fundamentów).

folia kubełkowa
Folia kubełkowa

Dodatkową ochronę stanowi siatka z włókien szklanych czy warstwa włókniny syntetycznej. Folia kubełkowa ma grubość od 0,5 do 1mm, czarny kolor i posiada charakterystyczne dla niej wypustki wielkości około 8mm. Rolą folii jest odprowadzanie wody gruntowej po powierzchni ściany, aby zmniejszyć nacisk wód gruntowych na fundamenty i umożliwić ścianom swobodne ‘oddychanie’. Możliwe    jest to właśnie dzięki stożkom, które tworzą luki powietrzne między ochranianą powierzchnią, a folią. To tamtędy może spływać woda, i to tam występuje cyrkulacja powietrza umożliwiająca odprowadzanie wilgoci. Zastosowanie folii kubełkowej jest konieczne w przypadku budowania domu na terenach bagiennych, czyli takich gdzie występuje duża warstwa humusu. Należy pamiętać o tym, że główna izolacja pionowa nie może być pominięta w ramach stosowania folii kubełkowej. Materiał ten tylko zapewnia dodatkową ochronę przed uszkodzeniami właściwej hydroizolacji przeciwwilgociowej budynku (np.masa bitumiczna, emulsja asfaltowo-kauczukowa), ale nie zastępuje jej funkcji.

Izolacja pozioma

W przypadku izolacji poziomej ścian fundamentowych, folia  kubełkowa nie jest odpowiednim materiałem. Może bowiem dojść do jej zniszczenia przez ciężar ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Zmiażdżone kubełki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Zalecanym zamiennikiem będzie specjalna płaska folia izolacyjna. Montaż folii zależy od jej przeznaczenia w naszej budowli. Jeśli ma pełnić funkcję drenażu, mocujemy ją wypustkami w stronę ściany. Uzyskuje się dzięki temu małą przestrzeń na transport wody i “oddychanie” ściany. Natomiast w przypadku zastosowania styroduru na fundamentach, który pełni funkcje izolacyjne, folii kubełkowej używamy tylko w celu zabezpieczenia przez uszkodzeniami mechanicznymi. Mocujemy ją wówczas wypustkami na zewnątrz ściany. W obu przypadkach układamy materiał na   zakładkę, min. na trzy rzędy kubełków, które bardzo łatwo wchodzą w wypustki z drugiej maty, niczym puzzle, zapewniając szczelną barierę ochronną.

Izolacja mata / folia

Maty folii montujemy przy użyciu kołków lub gwoździ, które umieszczamy w dnach kubełków. Dla pełnej szczelności wskazane jest zastosowanie podkładek izolacyjnych. Gdy występuje potrzeba dodatkowej ochrony przy złączeniach, istnieje możliwość użycia taśm uszczelniających. Folia kubełkowa u producentów   jest sprzedawana w postaci rolek o różnych wymiarach, aby można było ją dostosować do rozmiaru fundamentów. Przeciętna długość rolki to 20m, a wysokości mieszczą się w przedziale  od 1 do 3,5m. Nadmiar materiału odcina się nożem budowlanym. Co do wyboru jej grubości, w większości przypadków wystarczy 0,7mm. Im grubsza folia, tym większe koszta i jej ciężar. Zakup należy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com