fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces uzyskiwania uprawnień

Proces, przez który musimy przejść przed otrzymaniem uprawnień budowlanych, jest dość żmudny. Możemy w nim wyróżnić poszczególne etapy nadawania uprawnień budowlanych. Warto wiedzieć, co i w jakiej kolejności następuje, bo wtedy nasz wysiłek można ukierunkowywać na konkretne zadania w odpowiednim czasie. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Etapy nadawania uprawnień budowlanych: zdobycie wykształcenia i odbycie praktyki

Pierwszym etapem jest zdobycie właściwego wykształcenia. Kandydaci do uprawnień często nie zdają sobie sprawy, jak istotna to kwestia, zwłaszcza w świetle wykonywanego w przyszłości zawodu. Już podczas wyboru kierunku studiów musimy mieć na uwadze jaką specjalność chcielibyśmy posiadać. Ma to znaczenie z powodu innych kierunków odpowiednich i innych kierunków pokrewnych dla większości specjalności uprawnień budowlanych. Drugim z kolei etapem jest zdobycie doświadczenia zawodowego, co oznacza odbycie właściwej praktyki. Warto przypomnieć, że opiekunem praktyki może być wyłącznie osoba, która nieograniczone uprawnienia w specjalności, którą sobie obraliśmy za cel. Nie należy też zapominać o prawidłowej dokumentacji praktyki, biorąc pod uwagę chociażby egzamin. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Wnioski i dokumenty

Kolejnym, czyli już trzecim etapem, który wyróżniamy wśród etapów nadawania uprawnień budowlanych, jest złożenie wniosku o nadanie uprawnień. Przyjmowaniem takich wniosków zajmuje się Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Oczywiście to, do której izby trafi nasz wniosek, zależy ściśle od naszego miejsca zamieszkania, nie zameldowania stałego. Etap czwarty to nic innego jak postępowanie kwalifikacyjne, które rusza w momencie zaakceptowania naszego wniosku. W tym czasie możemy spodziewać się listu z wezwaniem do uzupełnienia wniosku, jeśli zachodzi oczywiście taka potrzeba. Od momentu otrzymania takiego dokumentu, mamy na to 30 dni. Zawsze jednak otrzymamy informacje dotyczące weryfikacji wniosku. Odbywa się to poprzez list polecony, co najmniej na miesiąc przed wyznaczonym terminem egzaminu. Po otrzymaniu tej wiadomości musimy uiścić drugą część opłaty – za przeprowadzenie egzaminu. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Etapy nadawania uprawnień budowlanych: etap egzaminu

Łatwo się domyśleć, że następnym etapem będzie egzamin, w pierwszej kolejności część pisemna. Przyjmuje on postać testu jednokrotnego wyboru, co oznacza, że spośród trzech podanych odpowiedzi, wyłącznie jedna jest prawidłowa. Gdy zdobędziemy odpowiednią liczbę punktów, przechodzimy do etapu egzaminu ustnego. Około dwa miesiące po zdaniu i tej części, odbywa się uroczystość nadania uprawnień. Po nim musimy już tylko zapisać się do PIIB oraz wnieść odpowiednią opłatę członkowską. (programy do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com