fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Energia geotermalna

Energia geotermalna jest jedną z pięciu zasobów odnawialnych źródeł energii, a zarazem najtrudniejszą energią do pozyskiwania. Owa energia opiera się na odnawialnej energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. Ciepło geotermalne składa się na ciepło generowane w głębi Ziemi i ciepło, które powstaje w skorupie ziemskiej poprzez przemiany promieniotwórcze i reakcje chemiczne. Energię tę produkuje jądro Ziemi. Dostępna jest ona w postaci gorącej wody lub pary wodnej. (segregator z aktami prawnymi na uprawnienia budowlane) Wykorzystuje się ją do produkcji ciepła grzewczego dla potrzeb komunalnych i produkcji rolnej, a lokalnie – również – energii elektrycznej. Jest to również łatwy  sposób na ogrzanie domów jedno- i wielorodzinnych. Budynki ogrzewa się przy pomocy pomp cieplnych. Jest to energia skumulowana w gruntach, skałach oraz płynach, które wypełniają pory i szczeliny skalne. Wykorzystywanie energii geotermalnej jest coraz bardziej popularne. (uprawnienia budowlane 2019)

Podział na grupy

Energia pochodząca z wnętrza Ziemi dzielona jest na 4 grupy:

  • –  wysoką, która wynosi więcej niż 180°C
  • – średnią, temperatura znajduje się w przedziale od 180°C do 100°C
  • – niską, temperatura znajduje się w przedziale od 100°C do 30°C
  • – bardzo niską, która wynosi mniej niż 30°C

Obecnie popularnym sposobem zużytkowanie energii geotermalnej oprócz produkcji energii elektrycznej jest budowa ciepłowni geotermalnych. Tę energię wykorzystuje się także w balneologii, uprawach, przemyśle chemicznym, suszarnictwie, przetwórstwie, hodowli ryb, basenach kąpielowych, itp. Elektrownie geotermalne dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to elektrownie jednoczynnikowe (systemy wykorzystują zasoby geotermalne jako jedyne źródło zasilania). Druga grupa to elektrownie dwuczynnikowe (binarne, gdzie gorąca woda jest kierowana do wymiennika ciepła (parownika) – spełnia on rolę kotła parowego) (testy uprawnienia budowlane)

O zaletach tych źródeł  świadczą między innymi:

  • dostępność, źródła są dostępne przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych i klimatycznych.
  • niewyczerpalność tych źródeł,
  • ekologiczne rozwiązanie, takie rozwiązanie nie powoduje wydzielania jakichkolwiek szkodliwych substancji,
  • niski koszt energii cieplnej
  • ekologiczne rozwiązanie

Wady energii geotermalnej :

  • Szkodliwe gazy i minerały mogą uwolnić się do atmosfery lub wód powierzchniowych i głębinowych jako efekt uboczny korzystania z energii geotermalnej, (akty prawne)
  • Początkowe koszty instalacji są wysokie i wymagają dużych nakładów finansowych,

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com