fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elewacyjne tynki

Wymagania jakie stawia się wykończeniowej warstwie budynków w systemie ETICS opisane zostały w artykule znajdującym się w miesięczniku „Inżynier Budownictwa” nr 11/2017. Elementem głównym w tej warstwie jest tynk elewacyjny. Warto w związku z tym przyjrzeć się dokładnie jego właściwościom. Elewacyjne rodzaje tynków produkuje się w ciekłej formie, jako prawie gotowe wyroby. Są one konfekcjonowane zazwyczaj w wiaderkach plastikowych. Tynkarskie zaprawy konfekcjonuje się natomiast zazwyczaj w workach, ponieważ są to sypkie produkty. Przed ich zastosowaniem zarabia się je w odpowiednich proporcjach z wodą. (uprawnienia budowlane cennik) 

Elewacyjne tynki
Elewacyjne tynki

Główny składnik tynkarskich mas i zapraw

Do głównego składnika zapraw i mas tynkarskich zalicza się spoiwo. Decyduje ono w dużym stopniu o charakterystyce tynku oraz ma wpływ na jego właściwości. Patrząc na charakter spoiwa wyroby dzieli się na zaprawy i masy tynkarskie, które powstają na mineralnych spoiwach oraz wytwarzane na organicznych bądź polimerowych spoiwach. W pierwszym przypadku mineralnym spoiwem jest potasowe szkło wodne, wapno, cement. Wiązanie odbywa się  tu w związku z zajściem chemicznej reakcji spoiw. Do tej grupy zalicza się tynki silikatowe oraz mineralne. Tynkarskie masy tworzone na polimerowych albo organicznych spoiwach wiążą się przede wszystkim w związku z odparowywaniem wody. Zalicza się do tej grupy tynki polimerowe, mozaikowe, silikonowe oraz akrylowe. (uprawnienia budowlane testy) 

Kompozycja tynków

Zarówno kompozycja zapraw tynkarskich, jak i mas jest do siebie bardzo podobna. Składają się one z różnego rodzaju drobno i gruboziarnistych wypełniaczy, które posiadają odpowiednio dobraną przesiewową krzywą. To ona decyduje o danej strukturze powierzchni. Poza podstawowymi składnikami do produkowania tynków stosuje się funkcyjne dodatki. Poprawiają one pojawiające się w spoiwie niedoskonałości, albo też nadają tynkowi specjalne rodzaje właściwości, jak np. biofobowe czy hydrofobowe. Dodatki te zbroją strukturę tynku, regulują czas na wiązanie itp. Do głównego składnika, jaki decyduje w tynkarskich zaprawach bądź masach o charakterystyce stworzonego tynku i właściwościach, jakie posiada jest spoiwo.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Mineralny rodzaj tynku

Przy mineralnych tynkach spoiwem do produkowania są wysokogatunkowe portlandzkie cementy. Posiadają one niski stopień zawartości alkaliów oraz obniżoną tendencję do pojawiania się wykwitów. Do produkcji stosuje się także hydratyzowane wapno. Wiązanie spoiw zachodzi w wyniku zajścia chemicznej reakcji z dwutlenkiem węgla, jaki jest w powietrzu oraz z wodą. Tynki te modyfikuje się dodatkowo dodatkami polimerowych dyspersji przybierających postać redyspergowalnych proszków. To sprawia, że tynk uelastycznia się i poprawia się jednocześnie jego przyczepność do podłoża. Staje się on także odporny na pogodowe warunki. Chcąc obniżyć wczesną nasiąkliwość tynku stosuje się do tego celu hydrofobizujące dodatki. Tego rodzaju zaprawy dostarcza się jako sypkie mieszanki. Przed ich zaaplikowaniem należy w odpowiednich proporcjach zarobić je z wodą.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com