fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym są elektrownie wiatrowe?

Elektrownie wiatrowe są to elektrownie, których zadaniem jest produkowanie energii elektrycznej przy użyciu generatorów które napędzane są wiatrem. Energia uzyskana w ten sposób uznawana jest za ekologiczną. Do jej produkcji nie zużywa się bowiem żadnego paliwa. (testy uprawnienia budowlane – egzamin)

 

elektrownie wiatrowe
elektrownie wiatrowe

Podział elektrowni wiatrowych

Elektrownie wiatrowe dzielone są na typy ze względu na:
a) zastosowanie-przydomowe/przemysłowe
b) moc-mikro/małe/duże
c) lokalizację-lądowe/morskie

Zastosowanie elektrowni przydomowych na potrzeby własne danego użytkownika możliwe jest przy wykorzystaniu elektrowni mikro – i małych. Mikro elektrownie to takie które produkują do 100W energii. Małe zaś produkują od 100W do 50W.

Skupisko kilku turbin wiatrowych to tak zwane farmy wiatrowe. Budowa farm pozwala na ograniczenie kosztów związanych z budową oraz utrzymaniem turbin wiatrowych. Dodatkowo również uprasza budowę sieci elektrycznych. (akty prawne na uprawnienia budowlane)

 

Wady elektrowni wiatrowych

Energię pozyskaną z elektrowni wiatrowych uznaje się na ekologiczną. Jednak same turbiny wiatrowe nie są pozbawione minusów. Oto kilka z nich:

  • turbiny powodują powstanie hałasu niskoczęstotliwościowego oraz hałasu infradźwiękowego
  • są powodem wibracji/ drgań,
  • farmy wiatrowe negatywnie wpływają na ekosystem zwierząt, w tym na zwierzęta morskie, nietoperze czy ptaki,
  • wpływa na działanie radarów,
  • zakłóca komunikację elektromagnetyczną,
  • wpływa na mikroklimat

Energia z wiatru jest bardzo zróżnicowana pod względem dostarczanej mocy. Moc zależy od warunków pogodowych. Powoduje to konieczność utrzymania rezerw mocy dla tradycyjnych źródeł energii. Koniczne jest bowiem zapewnienie stałych dostaw energii w przypadku, gdy farmy wiatrowe nie będą w stanie ich zapewnić.  (uprawnienia budowlane 2019)

Elektrownie wiatrowe – czy warto w nie inwestować

Elektrownie wiatrowe mają też zalety. Głównym powodem ich budowania jest konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. elektrownie wiatrowe na morzu są bardzo konkurencyjnym źródłem energii. Uważa się, że w tym przypadku nie mają sobie równych.Energia wytwarzana w ten sposób jest tania, efektywna i bardzo bezpieczna.(o egzaminie na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com