fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Domy z bali

Drewno szybko się nagrzewa przez co oddaje energię otoczeniu. Aby uzyskać wyższą izolację termiczną należy wykorzystać bardzo szerokie bale, które są drogie bądź warstwowe z wkładką wykonaną z materiału termoizolacyjnego. Im lepsza jakość drewna tym wyższa jego cena. Drewno z zagranicy jest zazwyczaj trwalsze od naszych rodzimych gatunków. Najczęściej stosowane gatunki drewna w Polsce to świerk, sosna i modrzew.

Drewno stosowane do budowy domów z bali

Grubsze bale drewna mają skłonności do pękania, gdyż dom drewniany cały czas pracuje ( drewno kurczy się pod wpływem ciepła i wilgoci). W domach z bali trudno uzyskać przestronne pomieszczenia.  Idealnie wpisują się w otoczenia naturalne takie jak lasy, góry czy jeziora. Wykonanie domu z bali jest szybkie – proces może trwać kilka tygodni. Inaczej ma się sprawa z drewnem mokrym – dom musi postać nawet 3-4 miesiące przed wstawieniem drzwi i okien. Oprócz tego ewentualnego postoju nie są potrzebne przerwy technologiczne.

Domy z bali w kontekście budownictwa

Dom drewniany jest sporo droższy od murowanego o tej samej powierzchni. Główne koszty wynikają z konieczności zatrudnienia wykwalifikowanej firmy budowlanej, która ma doświadczenie z tego typu budownictwem. Większość z nich wykonuje domy letniskowe, a tylko część całoroczne. Te drugie często projektują własne budynki z bali. Firmy, które budują domy z bali w niskich cenach często oszczędzają na materiałach.

Zalety domów z bali

Dom z dobrej jakości drewna oraz odpowiednio konserwowany może posłużyć nawet 140 lat. Wnętrza można wykańczać tak samo jak w budownictwie tradycyjnym – zamontować płyty kartonowo gipsowe i wykończyć w dowolny sposób. Dzięki lekkości drewna można ograniczyć wielkości fundamentów oraz zmniejszyć koszty transportu materiału na budowę. Drzewo, z którego będzie wykonany dom musi zostać ścięte zimą ,kiedy nie produkuje soków. Przez osiadanie domu – kurczeniem się drewna spowodowanym jego suszeniem, wysokość ścian z bali może się zmniejszyć o 6%. Trzeba o tym pamiętać montując drzwi, okna, wszelkich instalacji a nawet schody. Osiadanie budynku może trwać do 5 lat. Trzeba pamiętać, że takie domy zapewniają przyjazny mikroklimat. Domy tego typu są dobrą propozycją dla zwolenników rozwiązań proekologicznych oraz zapewniają niepowtarzalny wygląd.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0