fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Domy z bali

Drewno szybko się nagrzewa przez co oddaje energię otoczeniu. Aby uzyskać wyższą izolację termiczną należy wykorzystać bardzo szerokie bale, które są drogie bądź warstwowe z wkładką wykonaną z materiału termoizolacyjnego. Im lepsza jakość drewna tym wyższa jego cena. Drewno z zagranicy jest zazwyczaj trwalsze od naszych rodzimych gatunków. Najczęściej stosowane gatunki drewna w Polsce to świerk, sosna i modrzew.

Drewno stosowane do budowy domów z bali

Grubsze bale drewna mają skłonności do pękania, gdyż dom drewniany cały czas pracuje ( drewno kurczy się pod wpływem ciepła i wilgoci). W domach z bali trudno uzyskać przestronne pomieszczenia.  Idealnie wpisują się w otoczenia naturalne takie jak lasy, góry czy jeziora. Wykonanie domu z bali jest szybkie – proces może trwać kilka tygodni. Inaczej ma się sprawa z drewnem mokrym – dom musi postać nawet 3-4 miesiące przed wstawieniem drzwi i okien. Oprócz tego ewentualnego postoju nie są potrzebne przerwy technologiczne.

Domy z bali w kontekście budownictwa

Dom drewniany jest sporo droższy od murowanego o tej samej powierzchni. Główne koszty wynikają z konieczności zatrudnienia wykwalifikowanej firmy budowlanej, która ma doświadczenie z tego typu budownictwem. Większość z nich wykonuje domy letniskowe, a tylko część całoroczne. Te drugie często projektują własne budynki z bali. Firmy, które budują domy z bali w niskich cenach często oszczędzają na materiałach.

Zalety domów z bali

Dom z dobrej jakości drewna oraz odpowiednio konserwowany może posłużyć nawet 140 lat. Wnętrza można wykańczać tak samo jak w budownictwie tradycyjnym – zamontować płyty kartonowo gipsowe i wykończyć w dowolny sposób. Dzięki lekkości drewna można ograniczyć wielkości fundamentów oraz zmniejszyć koszty transportu materiału na budowę. Drzewo, z którego będzie wykonany dom musi zostać ścięte zimą ,kiedy nie produkuje soków. Przez osiadanie domu – kurczeniem się drewna spowodowanym jego suszeniem, wysokość ścian z bali może się zmniejszyć o 6%. Trzeba o tym pamiętać montując drzwi, okna, wszelkich instalacji a nawet schody. Osiadanie budynku może trwać do 5 lat. Trzeba pamiętać, że takie domy zapewniają przyjazny mikroklimat. Domy tego typu są dobrą propozycją dla zwolenników rozwiązań proekologicznych oraz zapewniają niepowtarzalny wygląd.

Podziel się:

3 odpowiedzi

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Gratki. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał by zobaczyć nowe artykuły.

  2. Jestem bardzo zadowolony że wyszukałem ten wpis w sieci. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chcę podziękować za Twój trud. Niewątpliwie będę polecał to miejsce i częściej wpadał by poczytać nowe artykuły.

  3. Ciekawie napisane. Muszę podziękować za Twoje działania. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com