fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Dom piętrowy czy parterowy?

Dom piętrowy i parterowy to różne rozwiązania, które podają nam architekci. Wśród nowoczesnych projektów znajdują się takie właśnie rozwiązania. Domy parterowe są coraz bardziej popularne. Mają prostą bryłę i wykorzystują większą część powierzchni. Domy piętrowe również są tak projektowane, by wykorzystywać maksimum wolnej przestrzeni. Zazwyczaj część dzienna znajduje się na parterze, czyli kuchnia, salon, pokój dzienny, łazienka. Na górze znajdują się sypialnie, najczęściej posiadamy jeden korytarz, niewielkich rozmiarów, który prowadzi do wszystkich pokoi, jest to korzystna alternatywa. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

dom piętrowy

dom piętrowy

Od czego często zależy wybór projektu?

Niewątpliwe wybór projektu przede wszystkim zależy od jakości terenu. Ponadto również od wielkości działki oraz jej wyglądu. To znaczy, czy jest to prosta działka, czy jednak posiadająca duże nierówności terenu. (testy uprawnienia architektoniczne)

W przypadku prostych działek o dużej powierzchni, nie mamy większych problemów z wyborem projektu. Praktycznie możemy wybrać każdy, który nam się podoba i odpowiada naszym potrzebom. Problem natomiast wynika z działek, które są niewielkich rozmiarów oraz posiadają nierówności np. większe spady. Na takich właśnie działkach zazwyczaj buduje się domy parterowe, by uzyskać dużą powierzchnię użytkową, zniwelować koszty związane z nierównościami terenu. Często właśnie od położenia działki uzależnione są projekty domu. W przypadku dużych nierówności terenu, sporo osób decyduje się na piwnice, które niwelują koszty, dzięki temu uzyskujemy dodatkową powierzchnię, która niewątpliwie na pewno się przyda. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Dom parterowy tańszą inwestycją?

W przypadku domów parterowych możemy powiedzieć, że często jest to tańsza inwestycja,  jeżeli ma niewielką powierzchnię, to niewątpliwie zaoszczędzimy na nim. Chodzi tutaj między innymi o to, że nie musimy budować piętra, a więc inwestować w kolejną płytę. Wszystko znajduje się na jednej powierzchni, a więc również instalacje znajdują się na jednym poziomie, zazwyczaj dach jest prostej budowy, jedynie w przypadku dużych powierzchni, w dużych domach parterowych musimy ponieść większe koszty. W domach parterowych nie musimy posiadać schodów, a więc też odpadają nam spore koszt. Domy parterowe dedykowane są zwłaszcza dla osób starszych lub rodzin, w których znajdują się osoby niepełnosprawne, nie ma tutaj bowiem bariery jaką stanowią schody do poruszania się na kolejne poziomy. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0