fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

 Do czego służą uprawnienia mostowe?

Uprawnienia mostowe czyli uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej umożliwiają wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych na budowach drogowych, kolejowych, obiektów inżynierskich jako np. kierownik budowy, czy inspektor nadzoru, dzięki tego typu uprawnienia można również sprawować funkcję projektanta. (testy uprawnienia architektoniczne)

uprawnienia mostowe
uprawnienia mostowe

Uprawnienia mostowe bez ograniczeń oraz w ograniczonym zakresie- na co pozwalają?

W przypadku uprawnień mostowych bez ograniczeń pozwalają one na projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi na następujących rodzajach obiektów:

-drogowych obiektów inżynierskich oraz kolejowych obiektów.

-do kolejowych obiektów inżynierskich należy wiadukt, przepustu na liniowej ścianie oporowej, nadziemne lub podziemne przejście dla pieszych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Uprawnienia mostowe ograniczone pozwalają na projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi na wymienionych obiektach budowlanych, przepustach oraz jednoprzęsłowy obiektach mostowych. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Jak uzyskać uprawnienia budowlane w specjalności mostowej?

O uprawnienia budowlane w specjalności mostowej można ubiegać się, jeśli posiadamy wykształcenie na poziomie technika, bądź studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia.

Oczywiście w zależności od posiadanego wykształcenia, należy dostosować wymaganą praktykę zawodową. (program uprawnienia architektoniczne)

Jeżeli chcemy posiadać uprawnienia mostowe do projektowania bez ograniczeń musimy ukończyć studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo, a także odbyć roczną praktykę wykonawczą na terenie budowy i roczną praktykę przy sporządzaniu projektów.

W przypadku uprawnień mostowych do kierowania robotami bez ograniczeń, musimy ukończyć studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo oraz odbyć półtora roku praktyki na terenie budowy. (testy 2019 uprawnienia)

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej nadaje okręgowa komisja kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. (testy uprawnienia architektoniczne)

W przypadku postępowania kwalifikacyjnego koszty z nimi związane dzielą się na dwie części. Pierwszy koszt to opłata za rozpatrzenie składanego wniosku o nadanie uprawnień, osobno uiszcza się opłatę za przeprowadzenie egzaminu. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com