fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prefabrykaty i półfabrykaty elementów zbrojarskich

Prefabrykaty oraz półfabrykaty elementów zbrojarskich konstrukcji monolitycznych produkuje się w nowoczesnych zakładach, które są zautomatyzowane. Tam na zautomatyzowanych stanowiskach kształtuje się (gnie) pręty zgodnie z rysunkami, które znajdują się w dokumentacji projektowej (uprawnienia architektoniczne 2021). Dotyczy to:

– siatek zbrojeniowych płyt i ścian,

– szkielety zbrojeniowe podciągów i słupów,

– strzemiona i wiązki pojedynczych prętów.

systemy deskowania
systemy deskowania

Systemy deskowań

Systemy deskowań dostarczają na place budowy firmy specjalistyczne. Znajdują się one na paletach zgodnie ze szczegółowym zamówieniem, które wcześniej złożył kierownik budowy. Deskowania wykonuje się z lekkich trwałych materiałów:

– elementy nośne ze stopów aluminiowych,

– poszycie ze sklejek i płyt z tworzywa sztucznego.

Na skutek postępu technologicznego w realizacji robót monolitycznych doszło do postępu w zakresie organizacji tych robót. Realizacja całości robót betonowych może być zorganizowana sprawnie. Nawet pomimo tego, że niektóre procesy technologiczne robót monolitycznych narażone są na oddziaływania zmiennych warunków klimatycznych. Wystarczy zastosować odpowiednie metody planowania i techniki zarządzania. W trakcie realizacji w technologii monolitycznej roboty frontów, gdzie mają miejsce kolejne procesy, które następują po sobie, są małe. Ogranicza się je do pojedynczej działki (uprawnienia budowlane 2021). Tymi procesami są:

– montaż deskowania,

– montaż zbrojenia,

– betonowanie,

– dojrzewanie betonu.

Za te procesy odpowiada jedna kompleksowa brygada, w której skład wchodzą:

– montażyści deskowań,

– zbrojarze,

– betoniarze.

Proces deskowania

Proces deskowania konstrukcji polega na montażu form deskowań, które dostarcza producent. W trakcie robót zbrojarskich dochodzi do montażu szkieletów zbrojenia, które przetransportowano z zakładu prefabrykacji. Mieszankę betonową układa się na pojedynczej działce. Odbywa się to przy udziale pomp do transportu wewnętrznego mieszanki i trwa to do kilku godzin. Na rytm pracy brygady wpływa czas, który jest między zakończeniem betonowania działki a rozpoczęciem rozdeskowania (program na uprawnienia budowlane). W tradycyjnych deskowaniach proces dojrzewania betonu trwał od 10 do 12 dni.

W przypadku nowoczesnych systemach deskowań, o konstrukcji z głowicami opadowymi, rozdeskowanie może nastąpić już po 2-3 dniach od zaformowania elementu . Oczywiście muszą sprzyjać temu odpowiednie warunki klimatyczne.

Place składowa na budowach ograniczają się do minimum. Wszystko odbywa się z zasadą systemu logistycznego Just-in-Time: dostarczanie materiałów, elementów deskowań czy półfabrykatów zbrojeniowych.

Użycie betonu w konstrukcji

Kiedy beton może być użyty w konstrukcjach? W sytuacji, kiedy:

– charakteryzuje się wysokimi parametrami jakościowymi i ilościowymi,

– jest wykonany zgodnie z wymaganiami norm i stosownych instrukcji (program egzamin uprawnienia 2021).

W 1999 r. odbyła się w Krakowie konferencja „Beton na progu nowego milenium”, na której pojawił się profesor A. Neville. Powiedział on, że „beton jest materiałem znakomitym, ale suma różnych działań towarzyszących jest niewystarczająca. Jeśli nie zapewnimy wysokiej jakości wykonania wszystkich operacji technologicznych, takich jak: dozowanie składników, mieszanie, transport, układanie i pielęgnacja, to beton w teorii będzie idealny, ale w praktyce niedorobiony”. Postawił on sobie następujące cele:

– określenie zasad wykonywania procesów technologicznych występujących w robotach betonowych monolitycznych,

– wskazanie metod doboru maszyn i urządzeń do realizacji tych procesów,

– określenie wymaganego poziomu wykonawstwa procesów, w celu zbudowania konstrukcji charakteryzujących się zamierzoną wytrzymałością i trwałością.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com