fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowanie stropowe rusztowe – Gridflex

Deskowanie stropowe rusztowe jest najnowszym typem deskowań stropowych (program z aktami na uprawnienia budowlane). Można je montować ręcznie. Jedna z firm ma je w ofercie od 2005 roku – Gridflex. Wykorzystuje się je do formowania stropów w budownictwie:

Deskowanie stropowe
Deskowanie stropowe

– mieszkaniowym,

– użyteczności publicznej,

– parkingów podziemnych wielokondygnacyjnych.

Należy je wykorzystywać szczególnie w przypadkach realizacji obiektów, gdzie utrudnione lub niemożliwe jest użycie żurawia.

Dzięki konstrukcji deskowania Gridflex można wykonywać stropy, które będą miały grubość do 26 cm. Jeżeli dodatkowo podeprze się pośrednio, to można betonować stropy o grubości do 55 cm.

Na konstrukcję nośną deskowania rusztowego składają się:

– płyta poszycia,

– ruszt,

– głowica podporowa.

Poszycie, które wykorzystuje się w deskowaniu Gridflex, może być dowolne (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Mogą to być zarówno sklejki ekonomiczne trójwarstwowe, jak i sklejki, które charakteryzują się najwyższą jakością. Używając sklejkę, która ma określoną fakturę, można uzyskać powierzchnię płyty stropowej, która będzie miała np. jakość „betonu architektonicznego”.

Na ruszt deskowania Gridflex składają się prefabrykowane elementy, które robi się z aluminiowych profili. Wymiar standardowego elementu to 200 x 100 cm. Jest to lekki element, a jego ciężar wynosi 0,192 kN. Jeden element powstaje z sześciu podłużnych żeber, które opiera się na dwóch poprzecznych belkach. Z kolei żebra i beleczki łączy się w trwały sposób, przez zespawanie. Żebra rozstawia się co 13 cm. Dzięki temu można bezpiecznie poruszać się po rusztach podczas układania poszycia. Oparciem dla rusztu są głowice podporowe GFH, które umieszcza się na standardowych podporach stropowych. Podparcie rusztu na głowicy jest punktowe. Cztery elementy rusztowe opierają się na jednej głowicy. Przez to, że głowica jest stale zaczepiona, wymuszone jest poprawne konstrukcyjnie położenie rusztów deskowania, a w efekcie zapewniają bezpieczeństwo pracy.

Montaż deskowania i rozdeskowanie

Z tego względu, że elementy deskowania są lekkie, to montaż może wykonywać 1 osoba. Montaż odbywa się z poziomu podłoża (program uprawnienia budowlane). Ruszt Gridflex zawiesza się z dołu, a następnie podnosi się do góry przy użyciu widełek montażowych. Stabilizuje się go podporami PEP.

Wczesne rozdeskowanie stropu jest możliwe dzięki konstrukcji systemu deskowania rusztowego Gridflex. Wystarczy zamocować pojedyncze dźwigarki GFB (dźwigarki wczesnego rozdeskowania) pomiędzy elementami rusztu i oprzeć końcówki na głowicach, na których opierają się elementy rusztowe. Do tego potrzebne są oddzielne podparcia stemplami stropowymi. Wykonuje się to co 1 m.

Do demontażu części deskowania można przystąpić po ok. 2-3 dniach od zabetonowania płyty stropowej. Wówczas beton powinien już osiągnąć wymaganą wytrzymałość, którą określa projekt techniczny. Strop nadal podpierają dźwigarki GFB. Resztę systemu można usunąć i wykorzystać do formowania stropu na następnej budowie.

Do cech szczególnych deskowania Gridflex należy to, że jest możliwość dwuwymiarowej kompensacji długości i szerokości deskowania.

Ruszty kompensacyjne

Wśród elementów systemu Gridflex można znaleźć tzw. ruszty kompensacyjne. Pozwalają one na dopasowanie deskowania w sposób teleskopowy do zmiennej geometrii budynku. Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie luk w powierzchni deskowania oraz niemodułowych przestrzeni, które wymagają czasochłonnych, tradycyjnych uzupełnień. Dzięki elementom kompensacyjnym można deskować powierzchnie stropów wokół słupów czy kominów bez większych problemów (uprawnienia budowlane).

Żeby wygodniej się korzystało z deskowania, ruszty maluje się na różne kolory:

– standardowe – kolor srebrzysty,

– ruszty do kompensacji w kierunku podłużnym – na żółto,

– ruszty do kompensacji w kierunku poprzecznym – na czerwono.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com