Deskowanie stolikowe cd.
Głowice w deskowaniu stolikowym pozwalają na zamocowanie podpór stolika w jednej pozycji roboczej i dwóch wychylonych pozycjach transportowych (programy do uprawnień architektonicznych). Dzięki temu łatwiej:
– transportuje się stoliki,
– przenosi się je ponad balustradami oraz poręczami,
– układa się w stosy.
Podporami stolika są standardowe podpory teleskopowe, które są typowe dla danego systemu. Podpory te wykonane są ze stali lub z profili aluminiowych.
Na konstrukcji nośnej deskowania stolikowego, które wcześniej zamontowano, układa się poszycie. Poszyciem jest z reguły sklejka wielowarstwowa, wodoodporna. Jednak aktualnie zauważono, że coraz częściej wybiera się na poszycie płyty z tworzywa sztucznego, takie jak alkus. Dzięki temu można zyskać powierzchnię stropu, który odpowiada jakościowo betonowi architektonicznemu. W związku z tym w momencie projektowania poszycia za cel stawia się nadanie płycie sklejki takich wymiarów, żeby były one takie same jak wymiary stolika, czyli np. 2 x 4 m.
Standardowe deskowania stolikowe
Producenci deskowań mają do dyspozycji standardowe deskowania stolikowe, które posiadają modułowe wymiary, dzięki którym można formować stropy (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Przykładowo jedna firma oferuje deskowania stolikowe, które charakteryzują się poniższymi wymiarami i ciężarami:
– 200 x 400 cm, 4,25 kN,
– 250 x 400 cm, 5 kN,
– 250 x 500 cm, 6,07 kN.
Z kolei w innych firmach można spotkać deskowania stolikowe, które mają podobne rozmiary:
– 200 x 400 cm,
– 250 x 400 cm,
– 200 x 500 cm,
– 250 x 500 cm.
Stoliki oraz dźwigarkowy system deskowania stropów są ze sobą kompatybilne pod warunkiem, że wszystko pochodzi od danego producenta. Specjalne deskowania stolikowe wykonuje się w przypadku skomplikowanych geometrycznie budynków. Dzięki temu można je dopasować do wymiarów i kształtów budowli. Konstrukcja takich budynków jest zoptymalizowana i uwzględnia rzeczywiste obciążenia.
Deskowanie stolikowe transportuje się w obrębie jednej kondygnacji przy użyciu wózka podnośnego. Z kolei do transportu deskowania z kondygnacji na kondygnację dokonuje się wykorzystując zawiesie widłowe lub linowe.
Można indywidualnie zaprojektować deskowanie stolikowe na określony wymiar. Wszystko zależy od potrzeb budowy. Deskowanie stolikowe SKYTABLE, które ma wymiary 6,10 m x 24,40 m, wykorzystano podczas realizacji wieżowców w kompleksie Minto Midtown w Toronto.
Do obsługi systemów deskowań stolikowych oddelegowane są wyłącznie te osoby, które są przeszkolone oraz mają dostateczną wiedzę specjalistyczną (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Z kolei na etapie projektowania deskowania stolikowego do realizacji danego obiektu, konieczne jest, żeby dobrać odpowiednio żuraw. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nośność, wysięg oraz wysokość podnoszenia.
Zalety deskowania stolikowego
Przestawne deskowanie stolikowe charakteryzuje się mnóstwem zalet, które tłumaczą celowość stosowania takiego systemu. Dzięki deskowaniu stolikowym można osiągnąć duże tempo realizacji obiektów. Realizacja odbywa się przy użyciu gotowych, zmontowanych jednostek formujących, które mają dużą powierzchnię. Czynnik ludzki jest tu ograniczony. Deskowanie transportuje się przy użyciu wózków i żurawia. Oprócz tego można indywidualnie zaprojektować deskowanie dla budowli, które są skomplikowane geometrycznie. Mimo ograniczonej liczby pracowników, tempo pracy jest dosyć duże. Łatwo przenosi się deskowania ponad balustradami i poręczami. Jest to możliwe na skutek złożenia podpór stropowych. I przede wszystkim przestawne deskowanie stolikowe zwiększa bezpieczeństwo pracy.
Na polskim rynku można spotkać systemy deskowania stolikowego poniższych firm:
– Noetable Deckentische,
– Meva Deckentische,
– Ulma Stoliki VR,
– PERI Stoły modułowe VT,
– Ringer,
– Dokamatic,
– Dokaflex.