fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Deskowania dźwigarkowe ścian krzywoliniowych cz. III

System PERI GRV

System PERI GRV jest szczególnym przypadkiem deskowań dźwigarkowych (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Tutaj, podobnie jak w przypadku Rundflex, elementem nośnym jest dźwigarek GT 24. Te dwa systemy różnią się jednak od siebie w kwestii przejmowania obciążeń świeżej mieszanki przez konstrukcję deskowania. W przypadku deskowania PERI GRV ściągi nie są używane. Zadaniem obwodowych rygli przegubowych jest przenoszenie parcia mieszanki betonowej na ścianki deskowania. Na skutek oddziaływania tej mieszanki rygle wewnętrzne ulegają ściśnięciu, a rygle zewnętrzne – rozciągnięciu.

deskowanie peri
deskowanie peri

Pojedynczy rygiel przegubowy zbudowany jest z:

– odcinkowych rygli z metalu, których długość waha się od 30 cm do 90 cm,

– nastawczego rygla przegubowego GSRV, który może regulować długość w zakresie od 65 cm do 90 cm i pozwala na bezstopniowe zamknięcie każdego okręgu (ważna rola).

Bardziej miarodajne jest określenie poziomu rozciągania w pierścieniu zewnętrznym. Z reguły ściskanie jest mniejsze w wewnętrznym pierścieniu.

W przypadku budowli, które są wodoszczelne, korzystny jest brak konieczności używania ściągów. Jest to zaletą z tego względu, że nie ma później problemu z uszczelnianiem dworów po ściągach. Oprócz tego można zyskać znaczą redukcję kosztów robocizny (montaż i demontaż ściągów) i materiału.

Dobrze jest, żeby mieszankę podczas betonowania układano oraz zagęszczano warstwami, których wysokość wynosi do 30 cm.

Elementami systemowymi, które często się losuje do deskowania obiektów mostowych łukowych, które mają różne krzywizny sklepień, to:

– rygle przegubowe GRV,

– dźwigarki GT 24.

Deskowania dźwigarkowe do ścian krzywoliniowych to ekonomiczna alternatywa w porównaniu do systemów deskowań, które mają stałe wymiary. Są one odpowiednie do formowania takich obiektów, które charakteryzują się przede wszystkim skomplikowaną geometrią (program z aktami na uprawnienia budowlane).

W Polsce najczęściej spotyka się deskowania dźwigarkowe do formowania ścian krzywoliniowych:

– PERI Rundflex,

– PERI GRV,

– Meva Rundfix,

– Doka H20.

Deskowania jednostronne cz. I

Kiedy stosuje się deskowanie jednostronne? Kiedy nie można wykorzystać deskowania obustronnego (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Deskowanie jednostronne wykorzystuje się do wykonywania ścian betonowych przy istniejących:

– budynkach,

– murach,

– ściankach szczelinowych,

– skałach,

– skarpach.

Konstrukcja kozłów oporowych przejmuje ciśnienie mieszanki betonowej, które jest wywierane na płyty deskowania jednostronnego. Zadaniem kozłów oporowych jest podpieranie i zabezpieczanie przed zmianami położenia jednostronnego deskowania pionowego. Są to wolnostojące nieruchome konstrukcje oporowe, których celem jest przenoszenia parcia mieszanki betonowej do stałego podłoża (płyty fundamentowej, stropowej). Wykorzystują do tego kotwy tracone, a także tyle stopki kozła oporowego. Kotwy oporowe przejmują siłę wyrywającą (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Kotwy te mocuje się w płycie fundamentowej lub w samym fundamencie.

Na polskim rynku budowlanym można spotkać takie kozły oporowe, które pozwalają na wykonywanie deskowań jednostronnych o wysokościach, które wahają się w przedziale od 1,5 m do 10 m. Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej na ścianki deskowania wynosi 60 kN/nr. Konstrukcja kozła oporowego, który jest produkowany przez producenta deskowań pozwala na to, żeby stosować wszystkie systemu deskowań ściennych tej firmy. Mowa tu o deskowaniach:

– ramowych,

– dźwigarkowych.

Plusem takiego systemu jest to, że można przenosić wcześniej ustawione płyty z kozłami w inne miejsce i demontaż nie jest potrzebny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com