fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowania systemowe c.d.

Prostota montażu i demontażu to jest to, co charakteryzuje deskowanie systemowe do wykonywania słupów. Dzięki temu skróceniu ulega czas pracy i ludzi, i sprzętu (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Demontaż wygląda w ten sposób, że w pierwszej kolejności należy uchylić i odspoić od betonu płyt deskowania. Następnie należy zaczepić płyty do żurawia. Za jednym razem przenosi się je, platformę roboczą oraz zastrzały na nowe stanowisko do formowania. W momencie, gdy do deskowania tego typu zamontuje się koła, to można je przetaczać ręcznie w poziomie. Wówczas nie ma konieczności, żeby użyć żurawia.

Deskowania do kształtowania słupów
Deskowania do kształtowania słupów

Komplet deskowań słupów zawiera w swoim zestawie także zestaw BHP. Składa się na to:

– pomost roboczy,

– drabiny wejściowe do komunikacji pionowej.

Pomost pokrywa się sklejką antypoślizgową. Ma on barierki i jest on zaprojektowany na normatywne obciążenie na poziomie 1,5 kN/nr. Pomost jest idealny do praktycznie każdego przekroju słupa danego systemu.

Ekonomicznie uzasadnione jest zastosowanie na budowie systemowych deskowań, które są specjalnie opracowane do formowania słupów w sytuacji, gdy w grę wchodzi duża liczba tych słupów.

Deskowanie systemu NEO Vario

Deskowanie do słupów systemu NEO Vario ma inną konstrukcję (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Wymiary przekroju poprzecznego tych słupów wynoszą od od 15 cm x 15 cm do 60 cm x 60 cm. Ustawia się je w sposób ciągły. W tym systemie podstawowym elementem są tarcze stalowe. Mają one stałą szerokość 90 cm oraz wysokości 275, 100 oraz 50 cm. W przypadku ramy stalowej o wymiarach 90 cm x 275 cm jej ciężar wynosi 1,37 kN. Poszyciem mogą być:

– sklejka, która ma grubość 21 i 22 mm,

– deski strugane, które mają grubość 22 mm.

Dzięki typowym zamkom NOE Top 2000 można połączyć ze sobą konstrukcje elementów nadstawianych. Podczas jednego cyklu jest możliwość, żeby zabetonować słup o wysokości 5 m. Umożliwia to fakt, że dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej na ścianki słupa wynosi 125 kN/nr.

Ramy stalowe oraz poszycia są wielokrotnego użytku. Ramy stalowe można wykorzystać w sumie około 400 razy, a z kolei poszycia – od 20 do 30 razy. Platformy betoniarskie, czyli pomost roboczy i drabiny wejściowe, dostarcza się na budowę w stanie gotowym do użycia.

Deskowania do kształtowania słupów o przekroju okrągłym cz. I

W budownictwie ogólnym ważne są słupy, które mają przekrój okrągły. Często są one po prostu częścią architektury obiektu (uprawnienia architektoniczne). Aktualnie jest tak, że rzadko kiedy wykańcza się powierzchnie słupów po rozformowaniu. Częściej powierzchnie deskowań mają nadawaną fakturę. Robi się to w celu uzyskania specjalnych efektów wizualnych. Systemy deskowań z dzisiejszych czasów, które są odpowiednie do kształtowania słupów o przekroju okrągłym sprostają na ogół tym wymaganiom jakościowym. Deskowania tego typu klasyfikuje się ze względu na materiał, z którego są wykonane.

Biorąc pod uwagę przyjęte kryterium, formy można podzielić na:

– stalowe,

– aluminiowe,

– z innych materiałów.

Dzięki stalowym formom można wykonać słupy okrągłe, które będą się charakteryzować powierzchnią o bardzo dobrej jakości. Wykorzystuje się je do formowania słupów w obiektach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej jakości betonu architektonicznego, czyli w:

– garażach podziemnych,

– budynkach szkieletowych,

– halach,

– filarach mostowych.

Elementy deskowania słupów są zrobione z połówkowych powierzchni walcowych, które wykonane są z:

– kształtowników,

– blach stalowych.

Formy stalowe zabezpiecza się antykorozyjnie. Wykorzystuje się do tego powłoki proszkowej ECC. Mieszanka betonowa nie wypływa dzięki specjalnie ukształtowanym stykom form.  

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com