fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dachy prefabrykowane – więźba dachowa

Prefabrykowana więźba dachowa jest bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnej. Jest to przede wszystkim duża oszczędność czasu i surowców. Do wykonywania prefabrykowanej więźby scalanej za pomocą łączników mechanicznych zużywa się aż o 20%-40% mniej drewna (informacje z archipelag.pl). Ponadto konstrukcje charakteryzuje szybki montaż ze względu na wykonanie kluczowych elementów w fabryce. Konstrukcje są wykonywane z precyzją dzięki zastosowaniu specjalnych programów komputerowych.

Inwestycja w dach

Warto zainwestować w więźbę prefabrykowaną, gdyż drewno przywożone na budowę dla cieśli może mieć większą wilgotność co spowoduje trudności w wykonywaniu konstrukcji zgodnych z projektem – opóźnia to jednocześnie pracę. Tymczasem całą konstrukcję prefabrykowaną możemy założyć w ciągu jednego dnia. Różnica w cenie w niektórych przypadkach może wynosić nawet do 50%.

Przykłady stosowanych więźb dachowych

Firma WIĄZAR SYSTEM publikuje na swojej stronie internetowej sposoby łączenia prefabrykowanych więźb dachowych. Używa się do tego metalowych płytek kolczastych, które wprasowuje się pod naciskiem 30 ton w strukturę drewna co tworzy mocne i trwałe połączenie.

Zalety prefabrykowanych dachów

Zaletą tego systemu jest przede wszystkim to, że odchodzi pracownikom na budowie jedna z czynności jaką jest przygotowanie belek pod więźbę i oszczędza czas ze względu na prawdopodobne nieprawidłowości wynikające z niedokładnego docięcia drewna. Prefabrykowane elementy są tworzone pod projekt i wszystkie elementy muszą tworzyć całość. Warto mieć też na uwadze fakt iż wiązary nie są składowane na budowie co eliminuje szanse na kradzież, uszkodzenia mechaniczne oraz dzięki temu łatwiej jest utrzymać porządek na budowie. Minusem jest transport monolitycznych fragmentów pod montaż, lecz równoważy się to z transportem bal drewna na budowę i czas.

Wykonanie prefabrykowanych dachów

Drewniane elementy docina się za pomocą specjalnych pił sterowanych numerycznie, następnie składane przy użyciu pras hydraulicznych.
Firma WIĄZAR SYSTEM informuje również, że personel ma dostęp do specjalistycznych maszyn o dużej precyzji. Ponadto gwarantuje dokładność wymiarowania elementów pod projekt.

Wykorzystywane maszyny pod prefabrykację elementów drewnianych to między innymi:

  • -piły jednotarczowe
  • -piły wielotarczowe
  • -prasy do wiązarów

Firma dowozi zamówioną konstrukcję na konkretną budowę. Firma ta dysponuje własnym transportem z naczepami dostosowanymi do przewożenia tego typu elementów. Oferuje również umieszczenie więźby dachowej w ustalone miejsce dźwigiem HDS o wysięgu 20m. Jednak niektóre wiązary są zbyt duże aby przewieść je w jednym kawałku, dlatego firma przewiduje możliwość ich podziału.

 

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com