fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kafle – rozstawianie

Trzeba je rozmieszczać na podstawie idealnie wygładzonym do poziomu zapraw cementowych. Aby otrzymać wygładzoną płaszczyznę sufitu w obiektach murowanych robi się spoziomowane i sztywne rygi z drewna, jakie wspierają kafle do momentu idealnego zastygnięcia betonu w wieńcach i zaprawy w zamkach wśród kafli. Wieniec na pośrednich wsporach stropów wyposaża się w trzy druty przekroju 12mm, a na końcowych czterema 10mm. (uprawnienia budowlane 2021) Luki w kaflach od kierunku wieńców żelbetowych  zasłania się krążkami betonowymi czy gipsowymi idealnie przyciętymi na obrzeżu, jakie umieszcza się w luki w odstępie 14cm od końcówki podpory belki, żeby nie zaszło wnikanie masy betonowej w trakcie betonowania, co sprawiłoby widoczne powiększenie masy własnej kafla stropowego i zbędną utratę materiału. (uprawnienia budowlane kontakt)

Charakterystyka kafli
Charakterystyka kafli

Sposób przemysłowy

W obiektach stawianych sposobem przemysłowym rozmieszczanie kafli wielokanałowych w stropie trzeba doglądać wedle wytycznych montowania dla wybranego układu konstrukcyjnego obiektu. Stropodachy używa się w obiektach, w jakich nie planuje się poddasza przeznaczonego do użytkowania. Są one wtedy stropem oraz okryciem dachu. Mogą być ocieplone czy też nie. (uprawnienia budowlane program)

Te nieocieplone używa się w wiatach i obiektach składowych, w jakich temperatura powietrza środkowego nie ma żadnej funkcji, a stropodach ochrania pokój jedynie przed opadami. Stropodachy ocieplone natomiast umieszcza się w obiektach, jakie są skupione na pobycie ludzi czy zwierząt, tak samo jak chłodniach i składowiskach owoców, warzyw itd. Temperatura w nich powinna równać się około zera.

Kafle – produkcja

Kafle wytwarza się w odpowiednich fabrykach prefabrykatów na obszarze całej Polski, ich rozmiary są zunifikowane i przystosowywane do układów konstrukcyjnych wykorzystywanych w różnych województwach czy regionach państwa. Posiadają one kanały o średnicy kołowej 019.1cm czy 19.4cm, a rosłość 24cm. Rozpiętości kafli są przypasowywane do wielkości modularnych 90, 120, 150cm, a ich faktyczna rozpiętość to kolejno 89,119 i 149. Kafle rozpiętości 149cm są głównymi częściami stropu, a reszta rozpiętości to części wypełniające. Długość tych kafli jest zestawiana do tych stypizowanych szerokości stropów od 270 do 600cm, a ich faktyczna długość to od 266 do 596cm. (akty prawne uprawnienia budowlane) Kafle stropowe używane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej posiadają skośne nacięcia na obu końcówkach, co pozwala na zrobienie wieńców na wsporach wśród dwoma warstwami kafli. Przy bocznych granicach kafli są wyprofilowane zamki, jakie są spoiną, jaka zapełnia się zaprawą cementową rodzaju 30. Kafle magazynuje się i transportuje tak jak mają zostać umieszczone. Na środkach przewozowych na placu budowy umieszcza się je na dwóch drewnianych przekładkach tak, by spokojnie końcówki kafli nie przekraczały 60cm, w przypadku długości 506cm i nie większe od 100cm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Głębokość oparcia kafli

Powinna równać się:

-10cm w obiektach przemysłowych na ścianach z wieńcami żelbetowymi i 6cm podczas wspierania kafli na podciągach, jakich rozpiętość nie powinna być niższa od 30cm,

-5.5cm w obiektach zamieszkałych i użytku publicznego, podczas czego wśród kafli leżących blisko siebie przęseł musi zostać zachowana luka rozpiętości nie niższej od 4cm, aby dało się zrobić wieniec żelbetowy, jaki zestawia kafle rozmieszczone w blisko siebie leżących przęsłach i na murze zewnętrznym. (program egzaminu na uprawnienia)

W przypadku kafli w obiektach murowanych musi być ta głębokość dopasowana do solidności tworzyw, z jakich zostały zrobione mury, przykładowo wsparcie na murach z cegły musi równać się 8cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com