fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki wielorodzinne i wymagania wobec nich

W ostatnim czasie można zauważyć znaczny przyrost budowania nowych budynków wielorodzinnych, w głównej mierze bloków mieszkalnych. Wobec takich inwestycji jest szereg wymagań, o których powinien wiedzieć deweloper. Inwestor powinien zatroszczyć się o zadbanie o potrzeby mieszkańców. Jednymi z tych potrzeb są miejsca postojowe na samochody osobowe, dzięki czemu lokatorzy będą mogli spokojnie parkować.(egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Istotne jest również zagospodarowanie działki. Każdy inwestor powinien zagospodarować działkę zgodnie z potrzebami, które determinują jej charakter. W przypadku budynków wielorodzinnych tyczy się to, np zapewnienia placu zabaw dla dzieci i miejsca wyznaczonego na miejsca postojowe.(uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Budynki wielorodzinne

Wymogi wobec miejsc parkingowych

Przepisy określają konieczność wyznaczenia miejsc parkingowych w kontekście zagospodarowania przestrzennego działek budowlanych wedle zapotrzebowania. Nie ma jednak ściśle określonej ilości, jaką powinien zagwarantować deweloper. Dlatego w przepisach można znaleźć zapis, który określa, że każdy budynek mieszkalny wielorodzinny powinien posiadać miejsca postojowe również dla osób niepełnosprawnych. Jednak ilość tych miejsc nie jest ściśle określona, są ustalane przez właściwą władze miejscową.

Wymogi, które tyczą się miejsc parkingowych różnią się od siebie w zależności od przestrzeni. Dlatego można zauważyć te różnice już w obrębie jednego miasta ale na różnych dzielnicach. W przypadku budynków wielorodzinnych mieszkalnych wyznacza się w stosunku do 120 miejsc parkingowych na 100 lokali mieszkalnych. Dlatego jeśli władza miastowa nie określi konkretnej ilości miejsc parkingowych w planach zagospodarowania przestrzennego to deweloper sam musi podjąć decyzję o tej ilości i przedstawić ją we wniosku na budowę. Wówczas władze określą czy jest to ilość wystarczająca czy nie.(materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com