fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowa forma

Nie da się ukryć, że nie tylko w modzie pewne rzeczy wracają do łask. Podobnie rzecz ma się w budownictwie, gdzie co jakiś czas możliwie zauważalny jest wielki powrót. Jednym z nich są bonie. Nie da się ukryć, że wcale ten powrót nas nie dziwi, ponieważ dzięki nim elewacje zyskują całkowicie inny wygląd. Sprawdźmy, jak wykonać bonie oraz z jakimi kosztami musimy się liczyć w związku z ich użyciem. (uprawnienia budowlane program) 

Boniowanie elewacji

Zastosowanie

Jeżeli chodzi o bonie elewacyjne to są to trójwymiarowe krawędzie, które mają za zadanie podzielić duże powierzchnie ścian zewnętrznych naszego domu. Dzięki nim nawet jeżeli dom ma bardzo prosty kształt, zyskuje zupełnie innego wymiaru. Bonie są więc elementem dekoracyjnym, których nie trzeba malować. Historia bonii elewacyjnych sięga już starożytnego Rzymu. Choć początkowo były bardzo popularne, to później na długi czas zniknęły. Dopiero w XIX wieku zyskały znów na popularności. Wówczas wykorzystywano je w kamienicach, a te, które się zachowały możemy podziwiać nawet do dziś. Aby wykorzystać bonie możemy także skłonić się ku dekorowaniu powierzchni ścian bądź pojedynczych fragmentów budynku. Innymi miejscami, w których można wykorzystać bonie są okna, cokoły lub filary.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Boniowanie krok po kroku

Aby wykonać bonie należy postawić na odpowiednie materiały. Właśnie od nich zależy ich wykonanie. Jeżeli chodzi o najbardziej popularną metodą ich wykonania są tynki boniowane. Nie da się ukryć, że choć popularne to jednak pracochłonne i po prostu drogie. Takie tynki mają zazwyczaj dużą grubość, która momentami wynosi nawet 1,5 cm. Aby było to zapewnione, często kładzie się nawet trzy warstwy tynku. W takiej grubości znacznie lepiej jest formować dekoracyjne rowki. Inne rozwiązanie to mocowanie drewnianych listew bądź sztucznego tworzywa. Tak przygotowana elewacja pozwala nam na położenie tynków boniowanych. Jeżeli wyschną, możemy przejść do usunięcia listew. Coraz częściej jednak odchodzi się od układania wielu warstw tynku, ponieważ takie budynki są izolowane styropianem, więc kilka warstw nie ma tu po prostu sensu. (uprawnienia budowlane 2022) 

Bonie w styropianie

Jeżeli nasz dom jest ocieplony styropianem, znacznie łatwiej będzie nam wykonywać w nich bonie. Również wtedy boniowanie staje się tańsze. Jeżeli chodzi o sposoby boniowania to wyróżniamy kilka ich rodzajów.  (uprawnienia budowlane cennik)Pierwszym z nich jest to, aby wykonać rowki w styropianie za pomocą termicznej wycinarki. Wiemy przecież, że izolacja ma tendencję to łatwego topnienia pod wpływem wysokiej temperatury. Możemy to więc wykorzystać i wykonać bonie, które będą wyglądać prawie identycznie jak te, które zostały wykonane w tynkowej warstwie. Jedynym, o czym należy pamiętać jest to, aby bonie wykonać jeszcze przez umieszczeniem styropianu na elewacji. Dopiero wówczas możemy umieścić specjalne listwy do boniowania. Późniejszą czynnością jest już przyklejenie styropianu do elewacji, pokrycie tynkiem i malowanie. Takie bonie można wykonać także przy pomocy styropianowych płyt. Pomiędzy nimi przykleja się listwy służące do boniowania, a następnie stosuje się dokładnie taką samą technikę, jak w przypadku użycia wycinarki termicznej. Jeżeli już wykonamy bonie jedynym, co nam pozostanie jest nałożenie zbrojeniowej siatki i tynku. W zależności od osobistych preferencji i upodobań możemy dodatkowo pokryć takie listwy farbą, jednak absolutnie nie jest to konieczność.   (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com