fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zdobyć uprawnienia budowlane

W celu zdobycia uprawnień budowlanych należy wykazać się duża wiedzą z zakresu procesu budowlanego. Pierwszym krokiem do zdobycia tej wiedzy są oczywiście studia. Studia ukierunkowane są na daną dziedzinę, np. budownictwo, inżynieria sanitarna, architektura. Studia trwają zazwyczaj około 4 lat. Prowadzone są w formie dziennej lub zaocznej. To jakie studia wybierzemy nie wpływa na naszą późniejszą pracę zawodową i możliwość zdobycia uprawnień. Prestiż uczelni oraz forma prowadzonych zajęć może być jedynie brana pod uwagę przez naszego przyszłego pracodawcę. Zwłaszcza jeśli zależy nam na pracy poza granicami kraju. Większe szanse na arenie międzynarodowej mamy z dyplomem liczących się tu uczelni.

zdobyć uprawnienia budowlane
zdobyć uprawnienia budowlane

Praktyka inżynierska

Po studiach podejmujemy pierwsze zatrudnienie. Należy zastanowić się głęboko co chcemy w życiu robić. Czy bardziej odpowiada nam praca w biurze czy na budowie. Często nie warto rzucać się na pierwsze lepsze ogłoszenie o pracę. Może warto poczekać na coś, co będzie nas bardziej interesowało. Zastanawiając się nad tym, którą możliwą opcję wybrać możesz oprzeć się o nasze doświadczenia: http://uprawnienia-budowlane.com/blog/wykonawcze-czy-projektowe-ktore-uprawnienia-wybrac

Praca w branży budowlanej pozwoli nam na uzyskanie praktyki zawodowej. Jest ona niezbędna jeśli chcemy zdobyć uprawnienia budowlane. Długość takiej praktyki uzależniona jest od rodzaju uprawnień o jakie chcemy wystąpić. Do pracy przy projektach wymagana jest praktyka zarówno przy realizacji projektów jak i na budowie. W przypadku chęci zdobycia uprawnień wykonawczych wystarczające będzie wyłącznie praktyka wykonawcza, przy realizacji obiektów budowlanych. Długość niezbędnej praktyki budowlanej znajdziesz TUTAJ.  Praktyka musi być odbywana pod nadzorem osoby posiadającej już uprawnienia w nieograniczonym zakresie w danej specjalności. Praktyka polega na rzeczywistym wykonywaniu czynności polegających na bezpośrednim udział kandydata w pracach projektowych lub wykonawczych. Może ona odbywać się za granicą, jednak to też należy stosownie udokumentować.

Osoba posiadająca zarówno odpowiednie wykształcenie jak i praktykę może przystąpić do egzaminu. Terminy przeprowadzania egzaminu publikowane są na stronach internetowych Izb Inżynierów Budownictwa i Izb Architektów. Termin złożenia dokumentów niezbędnych do podejścia do egzaminu upływa zazwyczaj 2 miesiące przed terminem egzaminu, dlatego praktyka musi kończyć się odpowiednio wcześniej. Informacje na temat tego jak wygląda egzamin znajdziesz na stronie:

http://uprawnienia-budowlane.com/blog/warunki-egzaminu-uprawnienia-budowlane/

Czy uprawnienia budowlane są ważne?

Czy naprawdę uprawnienia budowlane są tak ważne? Co da mi ich posiadanie? Czy czas oraz pieniądze zainwestowane w ich zdobycie przełożą się na mój zawodowy sukces? Czy umiem wystarczająco dużo aby samodzielnie zarządzać budową lub wykonać projekt? Jeśli nurtują Cię te pytania przeczytaj więcej.

Uprawnienia budowlane są dokumentem potwierdzającym zdolność do samodzielnej pracy między innymi na stanowisku kierownika budowy, projektanta czy też inspektora nadzoru. Ale czy ich posiadanie da Ci coś więcej niż tylko dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność za wszystko co robisz Ty i Twój zespół?

„Firmę wykonawczą prowadzę już około 20 lat. Zatrudniam wiele osób. Zawsze staram się być uczciwy wobec nich. Ludzie którzy zatrudniają się od razu po studiach są nieśmiali, nie znają swojej wartości. Po dwóch – trzech latach staram się aby każdy z moich inżynierów zdobył uprawnienia. Widzę znaczną różnicę po tym czasie. Pracownik taki jest dla mnie bardziej wartościowy, pewny siebie. Nigdy nie mam wątpliwości, że moim obowiązkiem jest podniesienie mu pensji (w miarę moich możliwości). W końcu jak ktoś ma uprawnienia budowlane to odpowiedzialność za prowadzenie budowy spada w znacznej mierze na niego.” – napisał nam Andrzej z Rzeszowa.

Posiadanie uprawnień budowlanych to nie tylko prestiż jaki daje nam możliwość sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie. To także podniesienie własnych kwalifikacji oraz wartości rynkowej, które będą Ci potrzebne przy zmianie pracy. Dzięki temu budujesz swoją pozycję w firmie, ale również podnosisz swoją własną samoocenę. Przede wszystkim jednak zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane to większe zarobki i większa niezależność na rynku pracy. Daje to możliwość na założenie własnej firmy, która nie będzie zależna od osób postronnych od których będziesz potrzebował podpisu na projekcie czy w dzienniku budowy.

„Znajomi ze studiów zawsze pytali po co mi ta odpowiedzialność związana z posiadaniem uprawnień. Ja nie żałuję. Więcej zarabiam, mogę samodzielnie podpisywać projekty. Często zdarza mi się też podpisywać papiery znajomym, oczywiście nie za darmo.” – mówi Krystian z Warszawy.

Jednak czy uprawnienia budowlane to tylko zalety? Należy pamiętać o tym że taki egzamin to spory koszt (aktualnie – 1600 zł w przypadku uprawnień do projektowania lub kierowania oraz 2200 zł w przypadku łącznie uprawnień do kierowania i projektowania). Wzrasta również nasza odpowiedzialność za wykonywane prace. Jednak czy rzeczywiście?

” Nie zgodzę się nigdy z opinią że moja odpowiedzialność się zwiększyła po zrobieniu uprawnień. Może i odpowiadam za moich pracowników, ale jako inżynier również za nich odpowiadałem. Nie pozwoliłbym sobie nigdy na świadomy błąd. Tak jest też teraz.” (przesłane przez Adama).

Uprawnienia budowlane to pewnego rodzaju bilet do lepszego, wygodniejszego życia. Jednak to,  jak zostanie wykorzystany zależy tylko od nas 🙂

Jeśli chcesz się sprawdzić lub przygotować do egzaminu na uprawnienia budowlane zajrzyj na naszą stronę gdzie znajdziesz program przygotowujący do egzaminu na uprawnienia budowlane:  http://uprawnienia-budowlane.com/uprawnienia-budowlane

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com