fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Czy naprawdę uprawnienia budowlane są tak ważne? Co da mi ich posiadanie? Czy czas oraz pieniądze zainwestowane w ich zdobycie przełożą się na mój zawodowy sukces? Czy umiem wystarczająco dużo aby samodzielnie zarządzać budową lub wykonać projekt? Jeśli nurtują Cię te pytania przeczytaj więcej.

Uprawnienia budowlane są dokumentem potwierdzającym zdolność do samodzielnej pracy między innymi na stanowisku kierownika budowy, projektanta czy też inspektora nadzoru. Ale czy ich posiadanie da Ci coś więcej niż tylko dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność za wszystko co robisz Ty i Twój zespół?

„Firmę wykonawczą prowadzę już około 20 lat. Zatrudniam wiele osób. Zawsze staram się być uczciwy wobec nich. Ludzie którzy zatrudniają się od razu po studiach są nieśmiali, nie znają swojej wartości. Po dwóch – trzech latach staram się aby każdy z moich inżynierów zdobył uprawnienia. Widzę znaczną różnicę po tym czasie. Pracownik taki jest dla mnie bardziej wartościowy, pewny siebie. Nigdy nie mam wątpliwości, że moim obowiązkiem jest podniesienie mu pensji (w miarę moich możliwości). W końcu jak ktoś ma uprawnienia budowlane to odpowiedzialność za prowadzenie budowy spada w znacznej mierze na niego.” – napisał nam Andrzej z Rzeszowa.

Posiadanie uprawnień budowlanych to nie tylko prestiż jaki daje nam możliwość sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie. To także podniesienie własnych kwalifikacji oraz wartości rynkowej, które będą Ci potrzebne przy zmianie pracy. Dzięki temu budujesz swoją pozycję w firmie, ale również podnosisz swoją własną samoocenę. Przede wszystkim jednak zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane to większe zarobki i większa niezależność na rynku pracy. Daje to możliwość na założenie własnej firmy, która nie będzie zależna od osób postronnych od których będziesz potrzebował podpisu na projekcie czy w dzienniku budowy.

„Znajomi ze studiów zawsze pytali po co mi ta odpowiedzialność związana z posiadaniem uprawnień. Ja nie żałuję. Więcej zarabiam, mogę samodzielnie podpisywać projekty. Często zdarza mi się też podpisywać papiery znajomym, oczywiście nie za darmo.” – mówi Krystian z Warszawy.

Jednak czy uprawnienia budowlane to tylko zalety? Należy pamiętać o tym że taki egzamin to spory koszt (aktualnie – 1600 zł w przypadku uprawnień do projektowania lub kierowania oraz 2200 zł w przypadku łącznie uprawnień do kierowania i projektowania). Wzrasta również nasza odpowiedzialność za wykonywane prace. Jednak czy rzeczywiście?

” Nie zgodzę się nigdy z opinią że moja odpowiedzialność się zwiększyła po zrobieniu uprawnień. Może i odpowiadam za moich pracowników, ale jako inżynier również za nich odpowiadałem. Nie pozwoliłbym sobie nigdy na świadomy błąd. Tak jest też teraz.” (przesłane przez Adama).

Uprawnienia budowlane to pewnego rodzaju bilet do lepszego, wygodniejszego życia. Jednak to,  jak zostanie wykorzystany zależy tylko od nas 🙂

Jeśli chcesz się sprawdzić lub przygotować do egzaminu na uprawnienia budowlane zajrzyj na naszą stronę gdzie znajdziesz program przygotowujący do egzaminu na uprawnienia budowlane:  http://uprawnienia-budowlane.com/uprawnienia-budowlane

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0