fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Źle wykonana izolacja fundamentów może przysporzyć wielu problemów. Błędy w wykonaniu ujawnią się dopiero po kilku latach. Wtedy może być już za późno na naprawę, a remont będzie kłopotliwy i kosztowny. Dlatego należy unikać błędów wykonawczych. Przedstawimy najczęstsze niedociągnięcia techniczne popełniane przy izolowaniu fundamentów. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Błędy podczas izolowania fundamentów
Błędy podczas izolowania fundamentów

Zbyt nisko wyprowadzona izolacja

Popełnimy duży błąd jeżeli nie wyciągniemy odpowiednio wysoko izolacji fundamentów. Może to spowodować, zwłaszcza przy zastosowaniu foli lub papy, że woda będzie podciekać pod warstwę izolacji i powodować zwilgocenie górnej warstwy fundamentu. (uprawnienia budowlane testy program) Dlatego trzeba pamiętać by materiały hydro izolacyjne sięgały na wysokość minimum 30 cm ponad powierzchnie gruntu.

Szczeliny między izolacjami

Kolejnym błędem wykonawczym jest brak połączeń między izolacjami. Hydroizolacje poziome i pionowe muszą być szczelnie połączone tak by nie przedostawała się woda. najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie mas KMB. (uprawnienia architektoniczne) Jej gruba i elastyczna warstwa zapewni szczelne połączenie izolacji poziomej i pionowej. Poza tym jest lekka w aplikacji. Dlatego też można ją zastosować do uszczelnień w przejściach rur oraz do wklejania mankietów uszczelniających.

Polistyren a masy rozpuszczalnikowe

Poważnym błędem jest układanie polistyrenu na ścianie która została pokryta masą rozpuszczalnikową. Jak sama nazwa wskazuję zawierają one rozpuszczalniki organiczne które mają długi okres parowania co w połączeniu styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym spowoduje zanikanie tych materiałów izolacyjnych. Z uwagi na swoje właściwości styropian należy przyklejać na zaprawie klejącej lub masie bitumicznej która nie zawiera rozpuszczalników. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie mas KMB do przyklejenia styropianu na fundamentach. Są to nowoczesne materiały hydro izolacyjne które nie zawierają rozpuszczalników i można je bezpiecznie łączyć ze styropianem. (uprawnienia budowlane pprzepisy)
Wielu wykonawców starszej daty jest przyzwyczajona do używania roztworów bitumicznych jako izolacji do fundamentów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ służą one do gruntowania powierzchni przed położeniem właściwej izolacji. Masy bitumiczne nie są również wystarczające do izolacji przeciwwilgociowej ponieważ tworzą cienkie powłoki które nie są elastyczne, a co za tym idzie nie będą wystarczająco trwałe. Tym bardziej nie nadają się na izolację przeciwwodna ponieważ nie poradzą sobie z koncentrującą się przy ścianach fundamentu wodą. Pamiętajmy więc żeby używać tylko profesjonalnych mas hydro izolacyjnych jeżeli chcemy dobrze zabezpieczyć fundament przed wilgocią i wodą. (uprawnienia budowlane egzamin)
Jeżeli na ścianach pojawiły się wykwity solne, nie wolno na nie położyć mineralnej zaprawy hydro izolacyjnej, ponieważ wysolenia doprowadzą do utraty przyczepności zaprawy przez co pojawią się nieszczelności w izolacji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com