fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezpieczeństwo przy ręcznych pracach transportowych

Ręczne prace transportowe to wszystkie rodzaje przemieszania czy podtrzymywania przedmiotów, towarów, ładunków przez pojedynczą osobę lub grupę osób. Zalicza się do nich czynności takie jak: podnoszenie, przenoszenie, przesuwanie. Dodatkowo w ich składzie znaleźć można przewożenie, przetaczanie, ciągnięcie, pchanie, unoszenie czy  układanie. Przed rozpoczęciem wykonywania tych prac należy wiąż pod uwagę i zapoznać się z pewnymi zasadami. Znać i przestrzegać powinna je osoba wykonująca pracę jak i ta która ją nadzoruje czy zleca.

Dopuszczenie do robót przy pracach transportowych

Pracownik dopuszczony do prac powinien posiadać informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności związanych z zakresem jego zadań oraz znać podstawowe zasady prawidłowego wykonywania czynności. Należy zapewnić, aby nie miały one niekorzystnego wpływy na jego organizm. Posiadać wiedzę na temat towarów przede wszystkim ich masie oraz materiału z którego są wykonane.

Przerwy podczas wykonywania ręcznych prac transportowych

Przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych zapewnia się odpowiednie ilości przerw. Prace nie powinny nadmiernie wpływać na zdrowotność pracownika. A towar powinien być przemieszczany w możliwe jak najmniejszych odległościach. Jeśli wykonanie pracy w jakikolwiek sposób zagraża pracownikowi czy otoczeniu nie wolno ich wykonywać. Przedmiotów nie należy więc przemieszczać miedzy innymi w sytuacji gdy: jest zbyt ciężki, powierzchnia jest nie stabilna. Należy również przerwać prace, gdy ogranicza on pole widzenia pracownika, występują czynniki uniemożliwiające bezpieczne przemieszczenie, towar jest źle zabezpieczony.

Wytyczne BHP

BHP prac ręcznych transportowych w głównym stopniu porusza kwestie najbardziej zagrażających sytuacji a przede wszystkim rozwiązania, które zminimalizują ryzyko ich wystąpienia. W sytuacjach gdy towar jest niestabilny czy nieporęczny występują ściśle określony wartości wagowe przedmiotów, które przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych nie mogą przekraczać pracownicy. Wytyczne te posiadają osobne wartości w przypadku prac wykonywanych przez kobiety i mężczyzn.

BHP w przepisach

W przepisach prawa porusza się kwestie transportowania towarów oraz wytyczne czyli np. zapewnienie transportu towaru więcej niż jedna osoba, przenoszenia ich powyżej obręczy barkowej(dla kobiet – 8 kg przy pracy stałej oraz 14 kg przy pracy dorywczej, dla mężczyzn – 21 kg przy pracy stałej oraz 35 kg przy pracy dorywczej) , na odległości większe niż 25 m (dla mężczyzn – 21 kg przy pracy stałej oraz 35 kg przy pracy dorywczej),  na terenie pochyłym ( kobiety- 12 kg, mężczyźni – 30 kg) , oburęcznie, przetaczania towarów o kształtach okrągłych. Przepisy te zawierają również informacje na temat użytych sił, które nie powinny być przekraczanie przy wykonywaniu poszczególnych czynności.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com