fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykorzystanie geosiatki w pracach budowlanych

 Geosiatka jest płaskim rodzajem wyrobu, który posiada otwartą strukturę. Struktura ta składa się s elementów, jakie łączy się w trwały sposób, a wcześniej naciąga oraz łączy w procesie wytłaczania, przeplatania, bądź też spajania. Stosowanie ich w budownictwie pozwala spełniać funkcję zbrojenia w każdych ziemnych pracach. W związku z układem oddziaływania rozciągających sił wykorzystuje się jedno albo dwukierunkowe siatki, jakie posiadają węzły przeplatane albo sztywne. Przy geosiatkach wytrzymałość związana z ich zerwaniem kształtuje się na poziomie od 20 do 110 kN/m. Patrząc na ich funkcjonalność geosiatki mogą spełniać samodzielnie zbrojeniowe funkcje. Mają one duże otwory, jakie określa się oczkami. Ich rozmiary są zwykle w zakresie 10 do 100 mm.  (uprawnienia budowlane program) 

Wykorzystanie geosiatki w pracach budowlanych
Wykorzystanie geosiatki w pracach budowlanych

Pokrycie gruntu

Mając do czynienia z geosiatkami nie ma tu możliwości całkowitego pokrycia gruntowej powierzchni. Otwarta powierzchnia dla różnych rodzajów geosiatek kształtuje się na poziomie 40 -95%. Wielkość ta pozwala stwierdzić, że poprzez płaszczyznę geosiatki może przedostać się większość z gruntów. Podobnie jak jest to w przypadku geotkanin wyniki porównawczych badań dla mineralnych gruntów można porównać także w przypadku geosiatek, które mają tzw. przyścienny efekt. Takie drobne grunty powodują, że geosiatki w czasie ich wyciągnięcia mobilizują gruntową warstwę o grubości wynoszącej także około 20 d60. Warto wspomnieć tu również, że gruntowo – geosiatkowe układy wykazują sprawność, gdy gruntem jest gruby łamany rodzaj kruszywa, którego kąt tarcia wynosi 44°.. (uprawnienia budowlane segregator)  

Stosowanie geotkanin

Niekiedy pojawia się wiele krytycznych artykułów odnośnie geotkanin, jednak na rynku budowlanym królują one w związku z tym, że spełniają one jednocześnie cztery funkcje. (uprawnienia budowlane cennik)  Poprawne użycie ich właściwości stwarza możliwość wykonania projektu, który będzie w pełni satysfakcjonujący. Będzie to mieć miejsce nie tylko w zbrojeniu w warunkach ekstremalnych podstawy nasypów, ale również dotyczy to budowania oporowych murów oraz zachowanie stabilizacji stromych skarp. Podczas każdego użycia geotkaniny pojawia się zjawisko związane z kotwieniem, wzbudzeniem wytrzymałości na zrywanie oraz tarciem. Pamiętać w tym miejscu należy, że zasada podstawowa tarcia geotkanin opiera się o wywołanie w gruntowym ośrodku tarcia, jaki poddaje się naprężeniom. (uprawnienia budowlane 2022) 

Grubość przyściennej warstwy

Przeprowadzone badania w skrzynkowym aparacie, gdzie skrzynka wynosiła 1000 cm2, a także badania przeprowadzone w Paryżu LCPC dały następujące wyniki. Grubość przyściennej warstwy dla drobno oraz średnioziarnistych gruntów typu pospółka czy piasek, która współpracuje z zastosowaną geotkaniną w czasie wyciągania jej jest na stałym poziomie. Kształtuje się ona w wartości około 20 zastępczych średnic d60 gruntowych cząsteczek użytych w celu kontaktu. Dla piasku przykładowo wartość ta wynosi około 20 mm. Ważna jest tu także sprawność gruntowo – geotkaninowych układów, przy rozpatrywaniu piasków jako gruntu, który ma kontakt z geotkaniną.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com