fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczne zjawiska na świecie

W Meksyku można przy jednej z piramid wzniesionych przez Majów usłyszeć bardzo ciekawy dźwięk. W centrum miasta Chichen Itza znajduje się kolejny akustyczny cud, jakim jest piramida El Castillo. Łączna jej wysokość wynosi 30 metrów i składa się na nią dziewięć platform i świątynia, jaka została zlokalizowana na szczycie piramidy. Po każdej stronie, gdzie podstawa ma długość 55 metrów znajdują się schody, które prowadzą na szczyt. Obiekt wzniesiono między IX A XII wiekiem aby czcić boga Kukulkana. To właśnie Majowie wznieśli tą budowlę.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Akustyczne zjawiska na świecie

Porównanie dźwięków

Bardzo ciekawego odkrycia dokonali naukowcy porównując dźwięk, jaki powstaje przy piramidzie do dźwięku jaki wydaje ptak, który żyje w tamtych rejonach. Okazało się w konsekwencji, że oba te ćwierknięcia mają ze sobą duże podobieństwo. Badacze często zastanawiają się, czy Majowie mieli tego świadomość, kiedy budowali w ten sposób piramidę. Można nawet posunąć się o stwierdzenie, że Majowie stworzyli pierwszy rodzaj nagrania, bo przecież jesteśmy w stanie w każdym momencie odtworzyć śpiewanie ptaka. Takie efekty spotyka się na świecie w wielu innych miejscach. Istotny czynnik, jaki ma na to wpływ to schody, które mają odpowiednie wymiary i wysokość.  (uprawnienia budowlane 2022)

Najciekawszy akustyczny element przy piramidzie

Patrząc pod kątem akustycznym elementem, jaki był najciekawszy przy budowli to schody. Stojąc przed schodami zachowując odpowiednią odległość i klaszcząc można usłyszeć bardzo ciekawy dźwięk, który przypomina ćwierkającego ptaka. Stanowi to oczywiście odpowiedź piramidy poprzez docierające do nas odbicie, w związku z akustycznym pobudzeniem. Nie jest to jednak zwykłe odbicie, dlatego też w efekcie uzyskuje się nadzwyczajny rodzaj dźwięku. Patrząc na to, że każdy ze schodków znajduje się w coraz dalszej odległości od słuchacza, odbita fala od niego dochodzi do niego coraz to później. W konsekwencji uzyskuje się wydłużony rodzaj dźwięku. Zmieniający się jego ton to wynik dyfrakcji, jaka ma miejsce w układzie schodów o wymiarach, które są specyficzne.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Śpiewające wydmy

W kilku miejscach na całym świecie można usłyszeć wydmy, które śpiewają. Kiedy na wydmie utworzy się mała piaskowa lawina w związku z wiatrem bądź pod wpływem człowieka, usłyszeć można buczenie o niskim poziomie częstotliwości. W wielu miejscach dźwięk ten jest tonalny o danej częstotliwości. Nie zawsze jednak można odnotować takie zjawisko, ponieważ aby powstała akustyczna fala konieczne są odpowiednie pogodowe warunki. Powinno być gorąco, a piasek powinien cechować się suchością. Wiatr nie może być też zbyt silny, ponieważ mógłby skutecznie zamaskować dźwięk, jaki pochodzi z wydm. Jak widać natura sama pokazuje nam, jak wielką ma siłę i możliwości. Chociaż akustyka kojarzy się przede wszystkim z branżą budowlaną, to jednak natura także potrafi stworzyć takie miejsca, i to bez ingerencji ludzi. Tak więc warto patrzeć na akustykę, nie tylko jak na element budowlany, ale także jak na dar, jaki niesie nam natura.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com