fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przewody wentylacyjne i kominowe

Przedwczesne niszczenie drewnianych ścian spowodowane może być użyciem podczas budowy wilgotnego drewna, odziaływaniem czynników atmosferycznych bądź działaniem domowego grzyba, owadów itp. Drewno używane do budowy wieńcowych ścian oraz ryglowych, działowych czy ramowych musi być odpowiednio suche. Jeżeli użyjemy wilgotne drewno do budowy, narażone będzie ono na butwienie i zagrzybienie. Drewno w naturalnym stanie pod wpływem czynników atmosferycznych ulega powolnemu gniciu. Tkanki drewna rozpadają się a powierzchnia pokryje się nieregularnymi zagłębieniami, co w konsekwencji doprowadzi do całkowitego zniszczenia (egzamin na uprawnienia budowlane).

Przewody wentylacyjne
Przewody wentylacyjne

Fizyczne własności ścian konstrukcyjnych – co na nie wpływa?

Konstrukcyjne elementy ścian, które opanował grzyb, owady albo bakterie zmieniają swoje fizyczne własności (program uprawnienia budowlane). W konsekwencji wytrzymałość zmniejsza się a ściana ulega całkowitemu zniszczeniu. W każdym przypadku powyżej przyczyną nadmiernego oraz niewłaściwego zużywania się drewnianych elementów jest brak zabezpieczenia materiału, jakim jest drewno. Musi być ono zdrowe, dobrze osuszone oraz pokryte ochronną warstwą. Ochrona drewna podlega konserwacji budynku.

Wody gruntowe – negatywny wpływ na budynki i ich ściany

Działające pod ciśnieniem wody gruntowe, które są w ruchu podmywają pod stopami fundamentów grunt i spowodować zarysowania budynku. Wody działają ponadto destrukcyjnie na materiały, z jakich jest wykonana budowla i powodują także ruch kapilarnych wód. Kapilarne wody wznoszą się na wyższe kondygnacje po ścianach danego budynku i powodują pojawienie się wilgoci. Podnoszą się one stosunkowo wolno, jednak bardzo negatywnie oddziałują na mury, a przede wszystkim na drewno. Przyczynami zawilgoceń pomieszczeń, które znajdują się nad fundamentem mogą być braki poziomej bądź pionowej izolacji (program egzamin uprawnienia 2021).

Odpowiednia izolacja murów przed wilgocią

Jedną z głównych przyczyn, które powodują zwilgocenia budynków i wpływają na jego niszczenie jest brak zastosowania izolacji odcinającej mur piwniczny bądź parterowy od murów fundamentowych. Izolowanie fundamentów powoduje, że ściany zabezpieczone są przed wilgocią i woda nie przedostaje się do użytkowych pomieszczeń w budynku (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Budynek w swojej podziemnej części narażony jest na wilgoć, która pochodzi z gruntowych wód oraz z wód kapilarnych. Aby go zabezpieczyć warto zadbać o odpowiednią i dobrą izolację pionową oraz poziomą. To spowoduje, że budynek uniknie narażenia na zawilgocenia, a tym samym jego czas użytkowania zwiększy się. Nieodpowiednia izolacja bądź jej brak powoduje, że budynek zniszczeje dużo szybciej. W konsekwencji może to doprowadzić do całkowitego wyłączenia go z użytkowania. Taka sytuacja z pewnością nie będzie korzystna zarówno dla lokatorów, jak i dla właściciela.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com