fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żywotność kratowych stalowych wież

Kratowe stalowe wieże należą do najbardziej efektywnych wsporczych konstrukcji. Szacunki związane z tym, jak długo będą one jeszcze stosowane pozwalają podejmować odpowiednie decyzje związane z inwestowaniem. Elektroenergetyczne linie najwyższego i wysokiego napięcia tworzy się z przewodów aluminiowych posiadających stalowy rdzeń. Są one zawieszone na wsporczych konstrukcjach. Największą efektywnością cieszą się konstrukcje wykonane jako stalowe kratowe słupy. Jeszcze niedawno tego rodzaju instalacje budowano z myślą, że będą one użytkowane przez okres 50 lat. Na ten moment jednak może się ta sytuacja zmienić. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Żywotność kratowych stalowych wież
Żywotność kratowych stalowych wież

Budowane linie

Linie, jakie budowane były po zakończeniu II wojny światowej wskazują, że ich czas użytkowania już dawno upłynął i osoby zarządzające muszą dokonać ich modernizacji, albo też odtwarzania. Podejmując decyzję należy porównać koszt związany z cyklem życia nowego obiektu oraz obiektu modernizowanego. Oblicza się go tak, jak w przypadku leasingu. W związku z tym ustala się optymalną żywotność nowego obiektu i pozostały czas związany z żywotnością istniejącego obiektu.  Pomimo, że historia związana z przemysłem wskazuje, że nawet w czasie 20 lat pojawić się mogą technologiczne zmiany, które zdyskwalifikują budowlany obiekt, to na ten moment nic nie wskazuje, aby do takiego przełomu doszło w branży dystrybucji i przesyłu.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Osiadanie w procesie budowania

Nieodłącznym elementem związanym z budowaniem jest osiadanie. Inżynierowie dbają jednak o to żeby osiadanie było kontrolowane i nie wpływało na pogorszenie się użytkowej wartości budowlanego obiektu w czasie, jaki został przewidziany do użytkowania. Mówiąc o osiadaniu wyróżnia się dwa aspekty. Pierwszym aspektem jest aspekt projektowy. Obejmuje on teoretyczne osiadanie, gdzie istnieją tu procedury związane z ograniczeniem teoretycznym osiadania w stosunku do osiadania, jakie dopuszczają normy. Drugim aspekt z kolei to aspekt użytkowy. Jest to faktyczne osiadanie, gdzie obiekt osiada, a problemy związane z tym pojawiają się wtedy, kiedy wynikają z tego użytkowe konsekwencje. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Fundament kratowych wież stalowych

Chcąc określić ekspozycję fundamentów dla stalowych kratowych wież trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki. Są nimi osiadanie budowli oraz narastanie gruntu.  (uprawnienia budowlane program)  Patrząc na normy, jedynie wycofana Polska norma PN-B-03215 wymagała, aby taki poziom ekspozycji wynosił minimum 30 cm. Osoba zarządzająca przesyłową oraz dystrybucyjną elektroenergetyczną infrastrukturą ustanawia swoje własne standardy, gdzie dość zgodnie określa się, że 20 cm jest wystarczającą wartością. Wsporcze konstrukcje liniowe cechują się dużym poziomym obciążeniem na wysokości, która jest znaczna w stosunku do pionowego obciążenia. Z tego też względu wykazują one wrażliwość na ewentualne przewrócenie się, dlatego też projektowanie fundamentów ogranicza się w zasadzie do tego, aby ograniczyć wyrywanie się ich z gruntu. Patrząc na lokalizację słupów na trasach wynoszących wiele kilometrów i niekiedy niezależnie od dróg należy zrozumieć presję na to, aby do tego celu wykorzystywać prefabrykaty. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com