fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Życie szkieletowych budynków

Na terenie Polski znajduje się wiele budowli, które mogą niekiedy w bezpośredni sposób stwarzać zagrożenie dla zdrowia użytkowników, a także dla jego życia. Już od wielu lat walczy się w naszym budownictwie ze specjalistycznym rodzajem budownictwa, do jakiego zalicza się szkieletowe budynki ze stalowej konstrukcji, które w dużym stopniu nasycone są azbestem. M.in. takimi budynkami, jakie powstawały w latach 70 XX wieku masowo są te o typie Berlin oraz Lipsk. Patrząc na budynki o typie Lipsk, były to budowle dostarczane w kartonach. W dzisiejszych czasach można by je porównać do Ikei. (uprawnienia budowlane segregator)  

Życie szkieletowych budynków
Życie szkieletowych budynków

Budynki Lipsk

Budynki o typie Lipsk montowało się na miejscu zgodnie z instrukcją. Danych typu szczegółowe wyliczenia nie ma w ogóle, w związku z tym z takimi rodzajami obiektu postępuje się trochę po omacku. Brak przeważnie archiwalnej dokumentacji, a jeżeli już taka dokumentacja jest, to są jej zaledwie szczątki. W przeprowadzanych ekspertyzach z powodu brakujących danych wykorzystywano różne założenia oraz przybliżenia, a dobrą monetą były deklaracje posiadane od producenta. Ważnym aspektem jest jednak walka z tzw. ciemną materią oraz sprawienie ucywilizowania jej. (uprawnienia budowlane 2022) 

Obiekty „szkieletory”

Wiele obiektów z konstrukcji stalowych oraz z nasyceniem azbestem nazywano szkieletorami. Zarówno lokalne władze, jak i właściciele takich budynków często traktowali je jak obiekt do żartów. Obecnie jest dużo konstrukcyjnych opinii z wcześniejszych lat, które stanowią ważne źródło wiedzy.  (uprawnienia budowlane program) W związku z przeprowadzonymi analizami dokonuje się stwierdzenia, że podczas opracowywania ekspertyz ich autorzy posiadali bardzo szczątkowe informacje odnośnie konstrukcji, jaką poddawano ocenie. Niekiedy opierano się o informację od producentów związanych z nośnością dopuszczalną konstrukcyjnych elementów. Azbest, jaki znajduje się na takich konstrukcjach wymaga usunięcia go. Są to prace, jakie obecnie się realizuje. Stanowią one część inwestycji, jaka podlega pod przebudowę obiektu. Konstrukcyjne opinie w związku z tym są bardzo mile widziane w tym miejscu. W efekcie można wstrzymać prace oraz istnienie gołych stalowych szkieletów. W dużym stopniu urozmaicają one krajobraz miejski i przesuwają go w stronę industrialnego środowiska. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Walka ze szkieletowymi budynkami

Walka z budynkami szkieletowymi posiadającymi azbest opiera się przede wszystkim na jego usunięciu. Dokonuje się również wewnętrzną przebudowę elewacji i zabudowy. Dodatkowo przeprowadza się remont konstrukcji budynku i jej wzmocnienie. Proces związany z usuwaniem azbestu nie jest problemem, poza finansami oraz organizacją związaną z czasowym wyłączeniem obiektu z eksploatowania oraz zabezpieczeniem otoczenia od azbestowego pyłu. Zagadnienia odnośnie konstrukcyjnej nośności wymagają dużo głębszych działań. Problem stanowi sporządzenie rzetelnej konstrukcyjnej analizy, ponieważ  w związku z tym trzeba by było dostać się do każdego ze węzłów stalowego szkieletu. Takie działanie jest możliwe, kiedy przystępuje się do prac polegających na usuwaniu azbestu. Wymaga to rozebrania w całości zabudowy i pozostaje w ten sposób goły szkielet.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com