fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zużycie materiałów

Często występuje sytuacja, że na skutek niewielkiego zwiększenia zużycia materiałów, można sporo zmniejszyć koszty dotyczące robocizny, organizacji pracy czy produkcji (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio wyważyć proporcje. Można to uzyskać poprzez podjęcie prac studialno-projektowych i naukowo-badawczych.

Zużycie materiałów
Zużycie materiałów

Ważne jest, żeby korzystać z kompleksowej organizacji robót. Jest to taki sposób organizacji, dzięki któremu można w 100% wykorzystać środki techniczne, a także utrzymać rytmiczny przebieg wszystkich robót budowlanych. Kompleksowa mechanizacja procesów montażowo-budowlanych powinna znaleźć zastosowanie. Powinna ona być prowadzona mniejszym nakładem środków i kosztów, zgodnie z warunkami miejscowymi. Mechanizacja w budownictwie wiejskim różni się od tej w budownictwie skupionym, miejskim lub przemysłowym. Dlatego też należy wprowadzić niższy stopień mechanizacji w budownictwie wiejskim.

Najważniejsze kierunki postępu w latach 1966 – 1980 w budownictwie wiejskim

 Najważniejsze kierunki postępu dotyczącego konstrukcji oraz stosowania materiałów budowlanych w budownictwie wiejskim są następujące (program egzamin uprawnienia 2021).

Wszystkie zmiany, które zachodziły w wykonawstwie budownictwa wiejskiego było spowodowane tym, że trzeba było oszczędzać drewno. Należało je zastąpić elementami prefabrykowanymi. Od 1970 r. wykorzystanie drewna powinno być ograniczone. Powinno się je wykorzystywać tylko w stolarce okiennej i drzwiowej. Wyjątkiem były budynki, które istniały i naprawa odbywała się przy użyciu drewna. Elementy posadzkowe czy wykończeniowe powinny być wykonane z tworzyw sztucznych. Konstrukcje z kolei powinny być z elementów i wyrobów betonowych, żelbetowych i betonów sprężonych.

Ściany, konstrukcje i stropy

Wypełnienia ścienne najczęściej są z betonu, który jest lekki i mikroporowaty. Ważne, żeby pamiętać o zastosowaniu powłok przeciw dyfuzji oraz przeciw wilgoci. Coraz chętniej stosować się będzie dachy płaskie lub mało strome. Odchodzi się od dachów stromych (testy 2021 uprawnienia). Dzieje się tak na skutek rozwoju produkcji lekkich pokryć dachowych, które wykonuje się z papy, eternitu i tworzyw sztucznych oraz powłok cienkościennych ogniotrwałych. Z betonów na bazie kruszyw wykonuje się fundamenty, a także ściany piwnic. Należy dążyć do wykorzystania fundamentów punktowych. Dzięki temu można zmniejszyć masy fundamentów czy ścian. Ma to na celu uniknięcie nadmiernego petryfikowania gruntu materiałami budowlanymi w obliczu przewidywanych przeobrażeń wsi.

Lekkie konstrukcje szkieletowe, które się wypełnia lekkimi materiałami ściennymi, powinny być podstawowym środkiem budowlanym nowych budynków. W związku z tym pojawia się opcja stosowania ścian osłonowych, które wykonuje się z materiałów pochodzenia miejscowego oraz produkowanych metodą przemysłową. Istotną rzeczą jest fakt, żeby elementy, które wypełniają ściany miały fakturę zewnętrzną i wewnętrzną. Pozwoli to uniknąć prac wykończeniowych na budowie.

Stropy tradycyjne powinno zacząć się klasyfikować jako stropy nieekonomiczne, ciężkie lub nieogniotrwałe. Przykładami są stropy np. drewniane, Kleina czy DMS. Powinno się je zastąpić stropami, które wykonuje się z lekkich elementów sprężonych czy kasetonowych. Udział prac rzemieślniczych na budowie ulega zmianie i jest ich coraz to mniej. W związku z tym wszystkie elementy i prefabrykaty, które chciałoby się wykorzystać, należy wykończyć w poprawny sposób w zakładach prefabrykacji. Odchodzi się powoli od dużych ciężarów budynków poprzez zmniejszenie tego ciężaru. W związku z tym będzie coraz mniejsze zapotrzebowanie na transport czy ilość robocizny. W efekcie osiągnie się zmniejszenie kosztów całej budowy (nauka do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com