fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żuraw masztowy niezmienny

Żuraw masztowy niezmienny o największym udźwigu 20 T zrobiony jest do montowania ogromnych prefabrykatów używanych w stawianiu konstrukcji przemysłowych. Wyróżnia się bardzo niewielką masą co do udźwigu i łatwości zmiany stanowiska. Żuraw nie bywa podczas pracy samostateczny i musi zostać utrzymywany w równowadze pięcioma linami. Podwozie bywa wyposażone w trzy koła drogowe podnoszone i zniżane z możliwością obracania się o 90 stopni, jakie potrafią rusza się po szynach albo powierzchni z betonu. Podczas pracowania żurawia podwozie wspiera się na podkładkach z drewna, ale koła są podniesione powyżej poziomu szyn czy nawierzchni. (uprawnienia budowlane kontakt) Maszt składany bywa z odcinków o długości 6m i złączony do wymaganej rosłości. Liny boczne przymocowane do ziemi, odciągi ukośne zrobione z wspólnej liny, jakiej jedna końcówka bywa doczepiona do ziemi, a druga na bębnie wciągarki ręcznej. Lina z tyłu też przymocowana bywa do wciągarki. Przez zluzowanie lin z bębnów otrzymać można odchylanie masztu żurawia do przodu. Podczas odchylania masztu tylny zastrzał bywa odłączony od podwozia. (uprawnienia budowlane 2022)

Udźwig żurawia

Udźwig żurawia podczas masztu pionowego równa się 20T, przy największym maksymalnym odchyleniu będzie to 11,7 T. Zmiany rosłości udźwigu są zależne od odchylenia. Do napędu unoszenia potrzeba wciągarki elektrycznej o sile 22 KW. Bywa ona umieszczona na ziemi w dowolnym punkcie w obrzeżach. Żuraw nie posiada silnika jazdy. Przesuwanie go zachodzi ręcznie. Transport żurawia na odległość blisko 8m przez 8 osób trwa około dwie godziny. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Masa żurawia to 8840 KG. Elementy składowe rozmontowywanego żurawia przewożone są na naczepach samochodowych. Załadowanie i rozładowanie potrafi zostać kierowane żurawiem samochodowym albo suwnicą. (program egzaminu na uprawnienia)

Przesunięcie żurawia

Okres przesuwania żurawia na inną stronę dzięki opisanej manipulacji zachodzi do 45 minut. Podczas transportu żurawia na tor równoległy da się użyć niezwykle łatwej przesuwnicy typu węgierskiego. Przesuwnica zrobiona bywa z czterech wózków na wałkach o udźwigu 10 ton wszystkie zestawione w stronę przesuwu belkami stalowymi. Wózki przesuwają się po dwóch parach szyn rozmieszczonych w niegłębokim kanale. Przyda się do tego ręczna wciągarka. (uprawnienia budowlane program)

Rola żurawia

Rolą żurawia wieżowego bywa montowanie pełnej budowli dachowej na wcześniej zmontowane kolumny i podciągi. Do montowania hali przyda się żuraw o najniższej rosłości wieży. Prefabrykaty budowli dachowej, do jakich wliczają się: dźwigary lukowe, ramki stężające, płatwie strunobetonowe, korytka deszczowe i parapety, transportowane wózkami przewozowymi ze składowiska miejsca prefabrykacji pod zasięg pracy żurawia. Montowanie budowli dachowej potrafi być robione z trzech pasm: I-I, II-II i III-III. Transport poprzeczny potrafi być zrobiony na przesuwnicy względnie po lukach z użyciem nadprogramowego koła. Ze wszystkich pasm żuraw wieżowy potrafi zająć się trzema przęsłami. Największe użycie nośności żurawia ma miejsce podczas montowania dźwigarów łukowych w sąsiednich przęsłach. Żurawie masztowe niezmienne wliczają się do dźwigów, jakie podczas roboty przy podnoszeniu mas nie powinny przesuwać się po szynach albo jezdniach. Przez to użycie ich jako dźwigów montujących bywa tylko celowe, kiedy ich budowla pozwala na proste i szybkie zmienianie miejsca. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com