fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pogłos

To zjawisko stopniowego zanikania energii dźwięku w pomieszczeniu, w którym dźwięk ten przestał już występować. Łączy się go z występowaniem dużej liczny odbić fal dźwiękowych od powierzchni ograniczających i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. W przypadku, gdy odstęp czasu między kolejnymi odpiciami jest mały (mniejszy niż 50 ms) słuchaczowi zlewa się on w jeden ciągły dźwięk.

Fale dźwiękowe stopniowo zanikają i tracą energię. Tempo tego procesu zależy od różnych czynników, między innymi od wielkości, wykończenia oraz ukształtowania pomieszczenia. Im mniejsze obiekt, a większa chłonność akustyczna, tym pogłos będzie słabszy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Znacznie pogłosu w akustyce
Znacznie pogłosu w akustyce

Mierzenie pogłosu

Pogłos mierzony jest specjalną wielkością zwaną „czasem pogłosu” – T [s]. Polega to na określeniu czasu potrzebnego na zmniejszenie poziomu ciśnienia akustycznego do 60 dB. od wywołania impulsu dźwiękowego. (program egzaminu na uprawnienia)

Rodzaje pogłosu

Naturalnie pogłos to jedynie krótki dźwięk, który powstaje po nagłym impulsie, np. krzyku czy klaśnięciu. Są jednak obiekty, w których stale wytwarzany jest dźwięk. Tyczy się to np. szkół, w których dyskutują uczniowie bądź przemawiają nauczyciele. W takich przypadkach utrzymuje się stale pogłos. Wpływa on negatywnie na poziom dźwięków i zrozumienie mowy. Może to być chwilowy efekt, ale często prowadzi do zaburzeń układu słuchu bądź mowy. (uprawnienia budowlane 2022)

Występuje również pole pogłosowe. Pojawia się ono wtedy, gdy w pobliżu źródła dźwięku dominuje jeszcze jeden dźwięk bezpośredni. To prowadzi do tego, że w całym pomieszczeniu przeważają dźwięki odbite. W polu pogłosowym pogarsza się znacznie zrozumiałość mowy oraz innych sygnałów dźwiękowych. Wielkość takiego pola jest zależna od pomieszczenia oraz czasu pogłosu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Określanie akustyki wnętrz

Pogłos jest bardzo często stosowanym parametrem w kwestii określania akustyki. Nie jest doskonały, ale mówi wystarczająco dużo o pomieszczeniu. Łatwo zrozumieć zależność. Jeśli jest krótki czas pogłosu, pomieszczenie jest cichsze. Dzięki temu od razu wydaje się bardziej przytulne, spokojne i bezpieczniejsze. Warto przypomnieć, że dźwięki bardzo oddziałują na człowieka. Mogą wpływać na stan zdrowia fizyczny i psychiczny. Najczęściej obserwowane problemy spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach z wysokim pogłosem to: zaburzenia mowy, problemy ze słuchem, skupieniem uwagi oraz kontrolowaniem emocji, bezsenność oraz nerwica. W wielu przypadkach pojawiają się również bóle głowy oraz uszu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com