Istotnie, w kwestii dokumentowania praktyki zawodowej należy sięgnąć do odpowiednich przepisów. 11 września 2014 roku sposób jej dokumentowania uległ zmianie. Wówczas weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Określa ono, że odpowiedzialność za przebieg praktyki zawodowej ponosi osoba nią kierująca (program do egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Takimi osobami mogą być na przykład kierownik budowy, kierownik robót budowlanych lub projektant. Ważnym aspektem jest to, że osoba kierująca praktyką składa podpis na oświadczeniu potwierdzając odbycie praktyki przez kandydata. Istotnie, podpis składany jest pod odpowiedzialnością karną.
Co zawiera oświadczenie?
Oczywiście w oświadczeniu muszą znaleźć się różne ważne informacje. Przede wszystkim kierujący praktyką potwierdza w oświadczeniu, że praktykant uczestniczył w zleconych pracach projektowych lub pełnił funkcję techniczną na budowie. Istotnie, musi być to zgodne z tym, co zwarte jest w zbiorczym zestawieniu, które dołącza się do oświadczenia (egzamin na uprawnienia architektoniczne). W zbiorczym zestawieniu konieczne jest wyszczególnienie projektów lub budów, przy których uczestniczył praktykant. Poza tym należy podać takie informacje, jak rodzaj obiektu, technologia wykonania obiektu oraz charakterystyczne parametry dla realizowanego obiektu.
Co jeszcze musi zawierać zestawienie zbiorcze?
Pamiętajmy o tym, że w zestawieniu należy podać również nazwę inwestora, kierownika budowy oraz projektanta (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Poza tym konieczne jest podanie informacji dotyczących czasu trwania praktyki. Jak również tego, jaką funkcję pełnił praktykant oraz jaka była jego forma zatrudnienia.
Komplet dokumentów
Godnym uwagi jest fakt, że starając się o nadanie uprawnień budowlanych trzeba przedłożyć komplet dokumentów. W związku z tym konieczne jest dołączenie do oświadczenia zestawienia zbiorczego zrealizowanej praktyki (egzamin na uprawnienia budowlane). Poza tym wymaga się przedłożenia decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych i zaświadczenia przynależności do właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego osoby, która kierowała praktyką. Wszystkie wspomniane załączniki oraz oświadczenie stanowią komplet dokumentów, które składamy starając się o nadanie uprawnień budowlanych.