fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Złoże AFM® do filtrowania wody w basenie

Zastosowanie złoża AFM® posiada wiele zalet. Przede wszystkim wpływa ono na zmniejszenie zużycia chemicznych środków do pielęgnowania basenowej wody. W 90% redukcji ulega nieorganiczny chloramin, a zmniejszeniu ulega również stężenie poziomu THM oraz związki chlorocyjanu. Pod wpływem kosmetyków, jakie stosują użytkownicy basenu nie powstają zbrylenia. Do 50% redukcji ulegają wydatki związane z zakupem wody, elektrycznej energii i zmniejsza się tu również zapotrzebowanie na cieplną energię. Przez okres co najmniej 20 lat nie powstaje konieczność wymiany złoża, zwiększeniu ulega klarowność wody i to aż dwukrotnie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Złoże AFM® do filtrowania wody w basenie
Złoże AFM® do filtrowania wody w basenie

Oszczędności z zastosowania złoża AFM®

Chcąc widzieć oszczędności płynące z używania złoża AFM® warto przyjrzeć się temu, że na jedno płukanie filtra o średniej wielkości zużywa się w klasycznym systemie około 10 m3 wody. Stosując złoże AFM® zużycie wody kształtuje się na poziomie 5 m3. Filtr płukać trzeba raz na trzy dni, co w ciągu roku daje nam około 120 płukań, czyli 600 m3. Zwykle każdy z basenowych obiegów ma dwa filtry, a obiekt z dwoma basenami cztery filtry, co daje nam zużycie na poziomie 2400 m3/rok. Wynika z tego, że to 2400 m3 mniejszego zużycia wody, 2400 m3 mniejszej ilości ścieków, 2400 m3 wody o temperaturze wynoszącej 10°C, której to nie trzeba będzie podgrzewać do poziomu 30°C. Na podstawie wyliczeń stwierdza się, że czas związany ze zwróceniem się inwestycyjnych kosztów to od 1,5 roku do 2 lat. (uprawnienia budowlane 2022) 

Instalacje basenowe w Polsce

Na terenie Polski wiele basenowych instalacji pracuje w oparciu o żwirowo – piaskowe złoża. Takie obiekty szybko i łatwo mogą przeprowadzić modernizację poprzez dokonanie wymiany filtracyjnego złoża. Nie zachodzi tu konieczność wymiany filtracyjnych zbiorników,  ile nie są w złym technicznym stanie. Wymienia się tylko złoże. Chcąc mieć pełną kontrolę nad wydajnością danej instalacji dodatkowo stosuje się falowniki do obiegowych pomp. Dokonując z kolei optymalizacji procesu flokulacji oraz koagulacji montuje się statyczny mieszacz. Takie działania pozwolą znacznie wpłynąć na poprawę jakości wody oraz na komfort osób, jakie korzystają z basenu. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Ograniczenie kosztów

Zarówno woda, elektryczna energia, jak i ciepło to główne składniki, jakie tworzą łącznie eksploatacyjne koszty basenowych obiektów.  (uprawnienia budowlane program)  Ograniczenie zużycie mediów i poprawienie jakości basenowej wody przekonało już niejedną osobę zarządzającą basenem do tego, aby przeprowadzić modernizację i wymienić w związku z nią złoże na AFM®. Po przeprowadzeniu montażowych prac dokonano regulacji układu w zakresie jego filtracyjnej wydajności oraz wstecznego płukania. Dokonując optymalizacji procesu instalacji redukcji uległ związany chlor w basenowej wodzie i zapach chloru na basenowej hali. Zmniejszeniu uległ również poziom zawartości chloraminu i zużycie elektrycznej energii oraz wody. Przed przeprowadzeniem modernizacji, aby zachować odpowiedni stopień jakości wody w procesie jej uzdatniania stosowano lampy UV. Po dokonaniu modernizacji wyłączono je z użytku.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com