fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Złącza klejone

Tego typu złącza nie posiadają jednej przeszkadzającej wady, mianowicie nie osłabiają łączonych części. Można je natomiast robić jedynie w odpowiednich do tego zakładach zaopatrzonych w prasy czy ściski, jakimi nadaje się prawidłowy nacisk na części sklejone. Zastyganie kleju odbywa się poprzez wysychanie rozpuszczalnika albo poprzez reakcje chemiczne jakie występują w kleju. (uprawnienia budowlane kontakt) Wysychanie czy zastyganie kleju trwa zwykle paręnaście czy nawet parędziesiąt godzin, więc warto by zachodziło to w temperaturach ciepłych, przynajmniej 15-20°C. Jak odpowiednio powielimy temperaturę to cały proces może się zmieścić nawet w parunastu minutach. Warte jest utrzymanie non stop przy zastyganiu i wysychaniu temperatury drewna, by nie zmniejszyło się czy spęczniało. Części klei się stroną dordzeniową do odrdzeniowej. (uprawnienia budowlane 2021)

Złącza klejone
Złącza klejone

Do sklejania budowli korzysta się klejów jakie są zahartowane na grzyby czy wilgoć. Najłatwiejszy będzie klej kazeinowy z cementem 400, jaki wzmacnia klej na warunki zewnętrzne. Bardziej sprawdzone będą kleje zrobione z żywicy syntetycznej. Zastygają one długo w normalnej temperaturze, lecz jak podgrzeje się do 120-150°C, to zastygną do godziny. Przeprowadzenie złącza klejonego to również zestawienie klejonych płaszczyzn, obłożenie ich klejem, zmontowanie i zaciśnięcie.

Dokładne zestawianie płaszczyzn

Bardzo istotne jest odpowiednie zestawianie dotykających się płaszczyzn, żeby rząd kleju nie przekraczał 0,1mm. Jak wystąpi większy obwód to pojawią się zgrubienia kleju, jakie nie połączą drewna i wycieńczą złącze. Klejone części, poza zestawieniem dotykających się płaszczyzn, potrzebują zapełnienia dziur po sękach, docięcia na wymaganą długość i uszykowania złączy frontowych, jakie bywają prostopadłe w częściach zgniatanych, natomiast zukosowane w tych rozciąganych. Na tak uszykowane części nakłada się pędzlem klej części zestawia się i łączy gwoźdźmi montażowymi, po czym zgniata się je w prasie albo nakłada ściski. Kleje mają dołączoną instrukcję, jaka mówi nam jak go przechowywać, uszykować i wykorzystać. Wypisane w instrukcji informacje są warte uwagi, żeby wszystko dobrze się zadziało. (uprawnienia budowlane program)

Złącza wrębowe

Te złącza potrzebują odpowiedniego wytrasowania gniazd, czopów, wrębów. Przytłumiają one części, więc trzeba je przeprowadzić dokładnie i przy skorzystaniu z ostrych przyrządów, żeby płaszczyzny łączonych części mocno do siebie dochodziły. (akty prawne uprawnienia budowlane) Nieidealność obróbki upraszcza przenikanie wilgoci do złącza, co sprawia punktową korozję drewna, która znacznie osłabia złącze. Po zrobieniu wrębów złącze należy zmontować. W zmontowanym złączu robi się dziury na kołki czy śruby uodparniające złącze. Do uodpornienia złączy korzysta się też z klamer, jakie zrobione są z wyrównanej stali zbrojeniowej o 12-16mm. Rozległość ramienia klamry musi być to 6-7 przekrojów druta, z jakiego zrobiona jest ta klamra. Rozległość ostrza nie może być większa niż dwa przekroje, bo długie ostrza niszczą drewno. Najniższy odstęp umieszczonej klamry od krawędzi części nie może być niższa od 1/3 obwodu części. Głównie używa się złącza na pierścienie oraz gwoździe.

Wykonanie złącza gwoździowanego

To złącze zaczyna się od rozplanowania ułożenia gwoździ. Jak robi się pełną serię dźwigarów złączonych przez gwoździe, dla różnych złączy szykuje się tektury, z materiałów sztucznych albo z solidnej płyty pilśniowej z szablonem rozstawienia gwoździ. Szablon umieszcza się w punkcie złącza i w punkty umieszcza się delikatnie gwoździe, jakie dobija się po usunięciu szablonu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) W części z drewna iglastego gwoździe średnicy niższej od 6mm ugruntowuje się od razu. Zanim umieścimy grubsze gwoździe w drewno solidne warto zrobić luki o przekrojach 0,95 przekroju gwoździa. Wbijanie jest efektywniejsze, bo gwóźdź wchodząc zagęszcza włókna i tym samym polepsza złącze, a przy robieniu dziur, włókna są niszczone i to niszczy całe złącze. Podczas robienia złącza warto zwracać uwagę na reguły, żeby cieńszą część dostawiać do grubszej, a nie na odwrót.

Złącza na pierścienie robi się tak, iż zaczynamy od zrobienia luk na śrubę wzmacniającą złącze. Potem wśród łączone części umieszcza się drewno. Pierścień zębaty potrafi niesymetrycznie wejść w łączone części, jeżeli natknie się na sęk. Przez to lepszą opcją zdecydowanie będą pierścienie posiadające przeponę, jaka uzależnia pracownika do symetrycznego wbicia w drewno. Odmiana złączy na łączniki metalowe bywają złącza na tak zwane skowy. Zestawia się nimi części nacięte na styk. Należy jedynie umiejscowić skowę, docisnąć łączone części i dobić skowę za pomocą gwoździ, żeby uzyskać solidne i wzmocnione połączenie, bez efektu przyćmienia łączonych części. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com