fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie

Wieszaki do belek służą do połączenia belek głównych i drugorzędnych. Używa się ich przy drewnianych stropach bądź w konstrukcji więźby dachowej. Ma to na celu zapewniane bezpieczeństwa przenoszenia obciążeń między wszelkimi elementami. Takich wieszaków na rynku jest wiele, dopasowuje się je do typów belek, ich wielkości i do ich znaczenia w całej konstrukcji. Warto przed zakupem przemyśleć dokładnie co będzie najlepszym wyborem pod względem zarówno ekonomicznym, jak i konstrukcyjnym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Złącza ciesielskie
Złącza ciesielskie

Najpopularniejsze wieszaki do belek

BSNN To najpopularniejszy wieszak do belek używany na rynku. Służy do elementów o szerokościach maksymalnie 150 mm. Jego podstawowym zastosowaniem jest połączenie dwóch drewnianych belek, ale dzięki jego konstrukcji można wykorzystywać go do łączenia elementów drewnianych z betonowymi. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Kolejnym będzie wieszak SBE, czyli ekonomiczna wersja BSNN. Jest tańszy zarówno w samym zakupie, jak i w montażu. Wymaga mniej pracy i nakładu siły. W porównaniu do BSNN jest mniejszy i  ma zredukowaną ilość gwoździ. Przeznaczony jest do belek o szerokości do 100 mm.

BSS ma dodatkowe przetłoczenie i szerokie blachy boczne, dzięki którym zyskuje dodatkową nośność. Służy do łączenia belek o szerokości maksymalnej 160 mm. Często montuje się go w pozycji obróconej względem osi pionowej, aby wygenerować dodatkowe składowe obciążenie w połączeniu. (uprawnienia budowlane 2021)

Zła jakość łączników

Najczęstszym błędem w montażu wieszaków do belek jest kupowanie najtańszej jakości łączników. Są to wszelkie gwoździe i wkręty, które utrzymują stabilność konstrukcji. Użycie złych/słabych łączników automatycznie osłabia całość połączenia. Taki błąd zmniejsza nawet kilkukrotnie siłę połączenia i nośność całości. Według badań jest to nawet kilkukrotnie niższa nośność, co może spowodować szybkie problemy. (program egzaminu na uprawnienia)

Mała ilość łączników

W wieszakach do belek wszelkie oczka trzeba wypełnić, aby całość konstrukcji była bezpieczna, stabilna i nośna. Nie można wybrać kilku z nich, aby wkręcić w nie gwoździe, a resztę zostawić pustą. To od razu skreśla sens posiadania takiego wieszaka, ponieważ w takiej sytuacji traci on swoje główne zastosowanie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com