fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Każdy nowy dom to w pewnym sensie zabranie kawałka naturalnej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem może być przeniesienie „tej” przestrzeni na dach. W ramach spłaty tego długu naturze możemy umieścić tam roślinność. (uprawnienia budowlane kontakt) Choć jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, warto wiedzieć co nas czeka podczas jego realizacji.

Początkowo była to moda na ekologię, obecnie jest to pewnego rodzaju konieczność. Zielone dachy pojawiają się nie tylko w domach wielorodzinnych czy budynkach użyteczności publicznej ale przede wszystkim w biurowcach. Taka przestrzeń może pełnić również funkcje miejsca do wypoczynku i rekreacji. Rośliny zielone to doskonałe źródło cennego tlenu, świetne pochłaniacze pyłu i dwutlenku węgla. Zieleń na dachu to rewelacyjne antidotum na miejski smog. Doskonale obniżają temperaturę rozgrzanego otoczenia absorbując promienie słoneczne. Jakże cenna jest woda deszczowa, która odparowuje z ich liści zamiast trafić do kanalizacji. (uprawnienia budowlane 2022)

Projektując zielony dach możemy doliczyć połowę jego powierzchni do tzw. obszaru biologicznie czynnego na danym terenie. Możemy wówczas powiększyć obszar części utwardzonej zgodnie z przepisami, co daje możliwość budowy większego domu.

Zielony dach

Budowa stropodachu niewentylowanego

Stropodach niewentylowany jest to płaski zielony dach, bez skośnych połaci. Taki dach może mieć typowy albo odwrócony układ warstw. Typowy układ warstw charakteryzuje się tym, iż izolacja przeciwwodna znajduje się na izolacji termicznej. Natomiast odwrócony jak sama nazwa wskazuje odwrotnie. Obydwie te instalacje pozwalają uprawiać na dachu roślinność niskopienną (ekstensywną) lub wysokopienną (intensywną). (uprawnienia budowlane program)

W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się roślinność niskopienną, ze względu na wysokie kosztu projektowania tej drugiej. Wykonaniem zielonego dachu zajmują się profesjonalne firmy opracowujące szczegółowy projekt takiej inwestycji. Taki projekt powinien przede wszystkim zawierać układ poszczególnych warstw, sposób odwadniania, wykonanie izolacji, wykończenia krawędzi dachu, kominy itp.

Odwodnienie

System odwodnienia zielonego dachu jest dosyć skomplikowanym elementem konstrukcji ze względu na znajdująca się tam warstwę wegetacyjną zwaną substratem.

Najczęściej stosowanym przez projektantów systemem odwodnienia jest system grawitacyjny. Wpusty dachowe przechodzące przez płytę stropu odbierają wodę przechodzącą przez żyzne podłoże. Rozmieszczenie wpustów odbierających wodę należy zaplanować bardzo starannie, już na etapie projektowania. mają one ważne zadanie, gdyż doprowadzają zbierającą się wodę do rur spustowych umiejscowionych pionowo wewnątrz domu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Stosuje się jeszcze inny system zwany podciśnieniowym. Nieco trudniejszy do zwymiarowania ale zdarza się, że skuteczniejszy. W tym systemie przekrój spustowych rur pionowych wypełnia się wodą, a powstałe przy tym ciśnienie powoduje zasysanie wody we wpustach. Łączy się je jedną poziomą rurą, umiejscowioną pod stropodachem od której prowadzi w dół pionowa rura na zewnątrz lub wewnątrz domu.

Można też skorzystać trzeciej metody odwodnienia zielonego dachu. Jej zaletą jest brak konieczności dziurawienia stropu. Kielichy wpustów montuje się w warstwie termoizolacyjnej, rurę natomiast z boku w warstwie dociepleniowej. Dopiero na zewnątrz łączy się z pionową rurą spustową, wcześniej przechodząc przez otwór ściany attykowej. Zdarza się, iż wykonawcy stosują tzw. korytka odwadniające , usprawniające odbieranie wody z dachu. Znajdują się one a równi z warstwą wegetacyjną, prowadzą do spustów, zabezpiecza się je od góry kratkami zabezpieczającymi. Można też stosować rynienki zrobione z aluminiowych listew perforowanych o przekroju litery L, podsypane żwirem pomiędzy sobą. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com