fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praca zespołem dwójkowym

Murowanie filarów pomiędzy otworami okiennymi i drzwiowymi da się ułatwić, rozstawiając przy krawędziach warstwomierze z kątowników i używając je jako wzorniki (szablony).

Podczas pracy zespołem dwójkowym na długich murach gładkich bez żadnych otworów, jak i na murach grubości powyżej 2 cegieł jeden pomocnik zazwyczaj nie dotrzymuje tempa pracy murarzowi, spełniającym jedynie czynności, które wymagają kwalifikacji rzemieślnika, więc zespół dwójkowy nie nada się tu najlepiej. Potrzebny jest wtedy kolejny pomocnik, więc wtedy taki zespół jest już trójkowym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Odnosząc się do Cennika robót budowlanych i instalacyjnych Min. Bud. Miast i Osiedli z roku 1951, wykonywanie prac przez zespoły dwójkowe jest najlepsze w przypadku murów gładkich najprostszych, jeśli dostępne są warunki, które umożliwiają ciągłość pracy, a objętość murów do zrobienia to granice 50-100 metrów. Jak mamy do czynienia z murami o większej liczbie występów, przykładowo ryzality, wnęki podokienne, wykusze, i jeżeli istnieją warunki, które umożliwiają nieprzerwaną pracę, a objętość murów do zrobienia nie jest większa niż 50m3, przy czym jednak otwory okienne i drzwiowe nie obejmują ponad 40 m3 całej powierzchni ściany. (program egzaminu na uprawnienia)

Metoda murowania trójką na odcinku

Ekipa składa się z doświadczonego murarza oraz dwóch pomocników. Przyjmując wydajność pracy takiego zespołu, odnosząc się do Katalogu norm i cen jednostkowych Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli z roku 1950, jak dla muru gładkiego najprostszego rodzaju, posiadającym otwory nie przekraczające 15%, zyskujemy dla pasa muru o wysokości 1,1m przy 15% otworów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podział pracy zespołu

Murarz wykonuje wszystkie czynności z wyłączeniem układania cegieł w foli. Jeden pomocnik pomaga murarzowi w rozstawieniu warstwomierzy i w naprężaniu oraz przekładaniu sznura, oraz sam układa cegły w foli. Drugi pomocnik podaje cegły na mur i rozprowadza zaprawę, wyręczając murarza i pierwszego pomocnika. Według Cennika robót budowlanych i instalacyjnych Min. Bud. Miast i Osiedli z 1951 roku – praca w zespole trójkowym jest najlepsza w przypadku warunków umożliwiających ciągłość pracy dla najprostszych i gładkich murów jeśli och objętość nie jest większa niż 100m3, a otwory drzwiowe i okienne nie stanowią więcej niż 25% powierzchni stawianych ścian. (uprawnienia budowlane program)

Metoda murowania zespołem piątkowym, który składa się z murarza starszego, który jest najbardziej doświadczony, murarza młodszego, mniej wyszkolonego i trzech pomocników.

Według instrukcji ZSRR zrobiona praca zespołem piątkowym jest większa od pracy wykonanej zespołem trójkowym o aż 66,7%. Katalog oraz polskie cenniki nie wspominają o wydajności przy pracy zespołem piątkowym, więc możemy długość roboczego odcinka obliczyć mnożąc liczby. (uprawnienia budowlane 2021)

Podział pracy zespołu dla muru grubości 2V2 cegły

Starszy, dowodzący zespołem murarz ustawia wraz z pomocnikiem warstwomierze, później układa blok kierunkowy, przekłada i napręża sznur i układa cegły w licowym rzędzie zewnętrznym. Wygładza zaprawę, później podcina ją, jeżeli jest to mur wykonywany na puste spoiny i kontroluje wytrzymałość stawianego muru. Pomocnik takiego murarza pomaga mu podczas ustawiania warstwomierzy i przy przekładaniu i naciąganiu sznura, rozprowadza zaprawę, podaje cegły i przyciosuje cegły. Młodszy murarz ze swoim pomocnikiem układa cegły w wewnętrznym licowym rzędzie, trzeci pomocnik zanosi zaprawę do foli i w niej rozkłada cegły.

Praca na murze grubości dwóch cegieł ma się bardzo podobnie. Przy wiązaniu krzyżykowym oraz pospolitym, gdzie fola znajduje się w co drugiej warstwie, trzeci pomocnik pomaga dwóm pierwszym w podawaniu cegieł na warstwy główkowe. Murowanie w zespole piątkowym jest wydajne podczas murów o grubości dwóch cegieł i większej przy wiązaniu wielorzędowym i w murach grubości 272 cegły i większej przy wiązaniu krzyżykowym oraz pospolitym. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com