fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żeliwne odlewy

Staliwne odlewy otrzymuje się w związku z roztopieniem stali, w której zawartość węgla wynosi 0,1 do 0,9%. Następnie należy wypełnić formę, która ma kształt pożądanego wyrobu, jaki chcemy otrzymać. Aby osiągnąć większą wytrzymałość odlewy zwykle wyżarza się. W branży budowlanej staliwne odlewy znajdują zastosowanie do konstrukcyjnych elementów, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. Są to np. silnie obciążone łożyska oraz inne części maszyn (uprawnienia budowlane).

Żeliwne odlewy
Żeliwne odlewy

Miękki rodzaj stali

Metal posiada wytrzymałość miękkiej stali i jest łatwy przy obróbce (program uprawnienia budowlane). Właściwy ciężar wynosi 2,7G/cm³ a temperatura topnienia ma wartość 650°C. Jego barwa jest srebrzysta a samo zastosowanie go w budownictwie jest bardzo małe, ponieważ koszt metalu jest wysoki. W Polsce nie mamy minerałów, z których można pozyskać metal.

Miedź występuje niekiedy w czystym stanie w przyrodzie, zazwyczaj w związkach chemicznych jako węglan miedzi czy siarczan miedzi. Miedź jest ciągliwym i miękkim rodzajem metalu, który jest odporny na czynniki atmosferyczne. Jej właściwy ciężar wynosi 9,96 G/cm³ a temperatura jego topnienia ma wartość 1083°C. Można go łatwo walcować na blachę oraz ciągnąć na druty. Ze względu na duże koszty ma małe zastosowanie w branży budowlanej.

Cynk jest produktem otrzymywanym z siarczkowych rud oraz z tlenkowych. Ma srebrnoszarą barwę a właściwy ciężar wynosi 7,14G/cm³. Szybko ulega rozpuszczeniu w kwasie i tworzy sole. Jego temperatura topnienia wynosi 419°C. Z cynku wyrabia się m.in blachy cynkowe. Na cynkową blachę zły wpływ ma zetknięcie się jej ze stalą, gipsem albo cementem. Należy więc je izolować przy pomocy izolacyjnej papy. Cynkowe blachy zyskały na swoim wyglądzie. Są często miedziowane za pomocą roztworu siarczanu miedzi z dodatkiem wody i stężonego amoniaku.

Nieżelazne metale

Metale nieżelazne są to kolorowe rodzaje metali, które mają zastosowanie w budownictwie. Zastosowaniem cieszą się także stopy z tych metali. Stop to stałe połączenie się metalowych składników albo metalu z niemetalem. W roztopionym stanie składniki te nawzajem rozpuszczają się. Stop posiada odpowiednie własności oraz zalety, które są różne od tych, jakie posiadają składniki, które weszły w skład stopu. Typowym stopem jest stal, którą otrzymuje się w procesie chemicznego połączenia czystego żelaza oraz minimalnej domieszki węgla. Glin, czyli inaczej aluminium otrzymuje się z minerałów boksyt oraz kriolit (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Żeliwo

Żeliwo otrzymuje się z szarego rodzaju surowca (uprawnienia budowlane – egzamin). Jest ono znacznie odporniejsze na procesy korozyjne, niż stal. W branży budowlanej żeliwo stosuje się zazwyczaj w domowych instalacjach, przy wyrabianiu kanalizacyjnych rur, zlewozmywaków, zlewów, kuchennych płyt, grzejników, drzwiczek do wentylacyjnych oraz domowych otworów itp. W budowlanych konstrukcjach żeliwo stosuje się często na podkładki, ponieważ bardzo dobrze pracuje podczas ściskania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com