fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zbrojeniowe prefabrykaty

Przygotowanie zbrojenia w wytwórni prefabrykowanych elementów zasadniczo różni się od przygotowania zbrojenia na budowie. W wytwórni następuje to w zmechanizowany sposób (uprawnienia budowlane). Zamiast wiązań zbrojenia stosuje się tu spawanie. Umożliwia ono tworzenie przestrzennie sztywnych zbrojeniowych konstrukcji prefabrykowanych elementów, a także daleko posuniętą mechanizację zbrojarskich robót. Stosując spawane zbrojenie zmniejszamy do minimum pracę przy wykonaniu zbrojeń oraz pracę związaną z zakładaniem ich do form.

Zbrojeniowe prefabrykaty
Zbrojeniowe prefabrykaty

Zalety stosowania spawanego zbrojenia

W prefabrykacji stosuje się spawanie metodą oporu punktowego oraz łukowego (program uprawnienia budowlane). Stosowanie spawanego zbrojenia do prefabrykowanych elementów przynosi szereg korzyści. Zmniejsza się robocizna podczas przygotowywania zbrojenia nawet o 60% i o 85% robocizna związana z układaniem zbrojenia. W związku z tym można osiągnąć dwukrotnie wyższą wydajność prac podczas przygotowania zbrojeń i 7-o krotnie zwiększyć wydajność podczas układania ich do form. W spawanym zbrojeniu nie używa się hakowych odgięć, ponieważ przesypywane rozdzielcze pręty dają dużo lepsze możliwości kotwienia. Całkowicie spawane zbrojenie zwiększa ogólną wytrzymałość prefabrykowanych elementów i podwyższa wytrzymałość związaną z zarysowaniami. Mamy tu też do czynienia z oszczędnością w zużyciu stali, która wynosi 5-10%. Ze stalowych prętów otrzymanych w kręgach albo w wiązkach tworzy się w zbrojarskim warsztacie zbrojeniowe szkielety, stosując przy tym zespoły odpowiednich maszyn. Do maszyn tych zaliczamy prostowarki, spawarki czy nożyce.

Produkcja zbrojenia

Produkcję zbrojenia podzielić można na dwie fazy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Pierwsza to przygotowanie stali do tworzenia szkieletów albo siatek. Obejmuje ona czynności związane z prostowaniem, czyszczeniem, cięciem i czasami z obróbką na zimno. Druga faza to właściwe prace związane z wykonaniem zbrojeniowych prefabrykatów. W jej skład wchodzi spawanie oraz gięcie. Zwijane siatki nadają się przy zbrojeniu cienkościennych prefabrykowanych płyt, a płaskie siatki do krzyżowo – zbrojonych płyt, wielopłaszczyznowych prefabrykowanych płyt, oraz do innych elementów, które wymagają zbrojenia w dwóch kierunkach prostopadłych do siebie. Siatki pasmowe stosuje się przy zbrojeniu płyt, słupów i belek o jednym zbrojeniowym kierunku.

Szkielety i siatki zbrojeniowe

Wykonując zbrojenia przy zastosowaniu zbrojeniowych prefabrykatów służą do tego siatki oraz szkielety zbrojeniowe (uprawnienia budowlane – egzamin). Inaczej wygląda produkcja siatek z dostarczanej w kręgach stali niż produkcja szkieletów ze stali dostarczanej w prostych pitach. Do zbrojeniowych prefabrykatów stosuje się drut mający od 02 mm do 014 mm. Jest on dostarczany w kręgach. Można tu także zastosować pręty, o średnicy wynoszącej do 40 mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com