fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa kafli

W przypadku marki betonu 170, czyli tej najmniejszej, jaką poleca się bazując na PN-56 B-03260 kafel o obszerności 5cm wystarcza do okrycia szerokości 3m. Przez niedużą rosłość użyteczną średnicy i względnie dużą masę okrycia już w przypadku szerokości blisko 2m pojawia się widocznie duże wykorzystanie stali, niż w okryciach innych rodzajów. Zbrojenie kafla potrafi być zrobione ze wszystkich stali zakładanych w normie dla budowli żelbetowych, poleca się natomiast, by stal była spawalna, a zbrojenie zrobione pod postacią spawanych siatek. Zrobienie siatek spawanych bywa podczas zaopatrzenia warsztatu zbrojarskiego we właściwą aparaturę układem odpowiednio łatwym, co sprawia ten typ zbrojenia procesem niezwykle dobrym finansowo. Przez to używanie siatek bywa polecane nie jedynie w kaflach z betonów delikatnych, w jakich za ich wykorzystaniem stoji też nieduża przyczepność betonów delikatnych, ale też w kaflach z betonu masywnego. (uprawnienia budowlane kontakt)

Zbrojenie kafli
Zbrojenie kafli

Planowanie i rozmiarowanie

Planowanie i rozmiarowanie okryć z kafli żelbetowych całych musi być robione wedle norm podanych w normie dla budowli żelbetowej. Polecenia normy skupiające się uwzględnienia obciążeń momentalnych, przykładowo sił pojawiających się podczas transportu i montowania, potrafią być w różny sposób brane pod uwagę i uwzględnianie w wyliczeniach statycznych. Co do kafli dachowych poleca się, aby kafle kontrolować i rozmiarować też na takie siły, jakie potrafią pojawić się przy wsparciu ich pośrodku długości przy zwykłym umieszczeniu albo przy odwróceniu kafli do góry spodem i wsparciu ich w tej pozie na rogach. Rozmiarowanie kafli na te siły kieruje do powiększenia zbrojenia w partii górnej ponad liczbę potrzebną przez budowlę, czyli bywa to niedobre finansowo, i przy tym nie ochrania się ich w pełni przed zniszczeniami. (uprawnienia budowlane 2021)

Przewóz kafli

Podczas przewozu kafli warto ochraniać się przed opadami. Przewozić je trzeba w autach zamkniętych, podczas wykorzystania innych środków przewozu warto je umieszczać pod okryciem. Kafle warto umieszczać długością w stronę jazdy. (program egzaminu na uprawnienia) Podczas składowania na placu budowy i montowania kafle muszą zostać umieszczone na rąb. Kafle żużlobetonowe wliczają się do części już znormalizowanych i posiadają charakter prefabrykatu masowego. Wskazane bywa, by ich wytwarzanie nabrało bardziej charakteru przemysłowego. W większości sytuacji kafle nie bywają poddawane procesom, jakie przyśpieszają proces dojrzewania. Jednak poddanie wyrobów żużlobetonowych naparzaniu niskoprężnemu bywa rzeczą bardzo polecaną. Naparzanie to jednak nie jedynie szybkie przyśpieszanie zastygania żużlobetonu, ale przyśpieszanie też wyługowania niszczących dla niego związków siarki i zlasowanie cząstek wapna. Związki siarki i wolne wapno w małych nawet ilościach wpływają na stal zbrojeniową. (uprawnienia budowlane program)

Naparzanie

W zagranicznych fabrykach wyrobów betonowych naparzalnie niskoprężne, jakie nie potrzebują trudnego zaopatrzenia znajdują zwykle użytek. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Przykładowo w przemyśle betoniarskim Czechosłowacji naparzalnie tego rodzaju widnieją nawet w niedużych i niedrogo urządzonych wytwórniach. Wobec zakładanego u nas w najbliżej przyszłości dużego wzrostu użycia żużli w budownictwie przydatne bywa przejście od wytwarzania części żużlobetonowych sposobami rzemieślniczymi do sposobów przemysłowych, w jakich zastygnięcie prefabrykatów w parze niskoprężnej musi być rozpatrywane jako zabieg przymusowy. Kafle żelbetowe całe wyróżniają się widoczną łatwością budowli i zrobienia. Pomimo tych plusów rzadko się je używa przez to, że w przypadku małych obszerności 50mm, wykorzystują one za dużo stali, przy obszernościach większych, są okryciem masywnym i przez to nie dobrym finansowo. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com