fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakotwienie zbrojenia drutów

Dla pozwolenia na zrobienie dźwigarów w kształtach unoszonych widniejące z powierzchni dźwigarów trapezowe elementy trzewików i kafle niższe przyspawane będą do wbetonowanych elementów trzewika tylko po usunięciu dźwigarów ze stosów i umieszczeniu ich w pionie. Umieszczenie zbrojenia drutów wyciąganych w węzłach górnych zrobiono poprzez dostawienie do blach oporowych. W każdym węźle użyto skosy i uzbrojono je krótkimi wkładkami dodanymi dostając dzięki temu zestawienia drutów dobre do otrzymania punktów zginających pojawiających się przez nieruchomość węzłów krat. (uprawnienia budowlane kontakt) Uzwojenie drutów rozciąganych komplikują roboty zbrojarskie. Uzwojenia pasów muszą zostać przerywane w węzłach, ściśnięte blisko centrum długości druta i rozsuwane tylko po zamontowaniu pełnego zbrojenia kratownicy.

Zbrojenie drutów
Zbrojenie drutów

Dźwigar szedowy

Wszystkie z dźwigarów szedowych mają na obu podporach dostawione do trzewików poziomych śrubami przepuszczonymi poprzez owalne luki zrobione w bocznych murach trzewików. (uprawnienia budowlane 2022) Okrycia dachowe to kafle łupinowe zrobione z pustaków o obszerności 6cm i z rogami zrobionymi z betonu. Na długości jednego dźwigara szedowego rozmieszczane sa 4 kafle, w tym dwa centralne o pojedynczej krzywiźnie i dwie końcowe blisko szczytu i przy rynnie o krzywiźnie podwójnej. Kafle dachowe były zrobione na betonowych matrycach. Masy prefabrykatów to : kafle dachowe – 2t, dźwigar szedowy – 3t, dźwigar zastrzałowy- 6t, dźwigar kratowy przy szerokości 15m – 9t. Montowanie zrobione było dźwigiem rodzaju derrick. (uprawnienia budowlane program)

Rozmieszczenie kraty dźwigara

Rozmieszczenie kraty dźwigara szedowego, średnice różnych jego drutów i rozmieszczenie zbrojenia. Obszerność betonu drutów, ich rozmiar w stronę prostopadłą do powierzchni kraty równa się 15cm. Dźwigary robione są w stertach w kształtach unoszonych. Podnoszenie dźwigarów z pozycji poziomej do pionowej nie potrzebuje używania środków ostrożności. (akty prawne uprawnienia budowlane) W każdych drutach  wyciąganych było użyte uzwojenie z drutu o przekroju 6mm, jakiego rolą bywa równomierne rozmieszczenie na pełnej długości nie dających się uniknąć w drutach rys i zarysowań, oraz pomniejszenie tą metodą ich rozpiętości do rozmiarów włoskowatych. W węźle podporowym, w jakim druty schodzą się pod niezwykle ostrym kątem, zbrojenie wyciągane mocno naciągniętego na kawałku pasa niższego było zakotwione poprzez dostawianie do blachy oporowej.

Wygięcia zbrojenia drutów rozciąganych zaczynają się w każdym węźle z wyjątkiem węzła blisko osi teoretycznych węzłów. Jednak metoda wygięcia zbrojenia druta rozwiązanego w węźle nie bywa poprawna i kieruje do pojawiania się rys i wgnieceń. Wygięcie zbrojenia było tu zrobione pod kątem ostrym w dużej odległości przed osią teoretyczną węzła, jakkolwiek nic nie przeszkadza w przedłużeniu zbrojenia i umieszczenia w jego betonie drutu poza osią teoretyczną węzła. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Koncepcja budowlana

Koncepcja budowlana dźwigarów kratowych centralnych, na jakich wspierają się dźwigary szedowe, zasługuje na ważną uwagę przez łatwość zrobienia samych dźwigarów centralnych i łatwość wsparcia na nic dźwigarów szedowych. Dźwigary kratowe centralne dla szerokości 12,5 i 15 m, tak samo jak dźwigary szedowe robione w stertach w formach unoszonych. Przez to rozmiary każdego drutu kraty w stronę prostopadłą do jej powierzchni są takie same i równają się 22cm. W drutach rozciąganych użyto uzwojenie z pręta przekroju 6 albo 8 mm. W niższych węzłach kratownicy, użyto trzewiki zrobione z blach stalowych, przydatne do wsparcia dźwigarów szedowych. W węźle do pionowych murów trzewika dostawione są wszystkie druty wieszaka, a w węźle innym, zbrojenie kolumny bywa dospawane do trzewika, reszta elementów bywa wygięta i umieszczona w pasie niższym. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com