fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jeżeli rozpoczyna się proces projektowania zbrojenia betonu ważne jest przede wszystkim to, żeby pamiętać głównie o tym, żeby pręty zbrojenia zmieściły się w wykopie czy wyrobisku, w którym będą one betonowane.

Istotne jest także to, żeby unikać sytuacji, gdzie podczas betonowania w wąskich wyrobiskach ściany budowli podziemnej zacznie brakować miejsca na pręty zbrojenia, które będą niezbędne w przypadku sklepienia budowli.

Prętami o małej średnicy są te, które np. nie przekraczają 20 mm (testy 2021 uprawnienia). Czasami jest możliwość ich wygięcia w ten sposób, żeby podczas wykonywania następnego etapu robót można było je odgiąć ponownie we właściwe miejsce. W przypadku prętów, które są grubsze, nie można odginać czasowo. Głównym powodem jest to, że aby je odgiąć konieczne jest ich podgrzanie. Jest to najczęściej niemożliwe do wykonania w przypadku wąskich wykopów czy ciasnych wyrobisk.

Zbrojenie betonu w budowlach podziemnych
Zbrojenie betonu w budowlach podziemnych

Zbrojenie w tunelach wykonywanych metodami górniczymi

W przypadku tuneli, które wykonuje się metodami górniczymi, zdarzają się trudności ze zbrojeniem przekroju. Czasami są one na tyle duże, że podejmuje się decyzję o zaprojektowaniu budowy tuneli tego typu z:

– betonu niezbrojonego,

– prefabrykatów betonowych (uprawnienia architektoniczne 2021).

W sytuacjach tego typu dużą rolę pełni także fakt dobrania takiego kształtu przekroju poprzecznego tunelu, żeby udało się uzyskać jak najmniejszych momentów gnących z wypadkową sił osiowych, które nie wychodzą z obszaru rdzenia przekroju. Zbrojenie przekroju jest niepotrzebne zwłaszcza wtedy, kiedy w przekroju obudowy w żadnym miejscu nie występuje naprężenie rozciągające.

Projektowanie skrzyżowań dwupoziomowych oraz tuneli dla pieszych

Podczas procesu projektowania skrzyżować dwupoziomowych, a także tuneli dla pieszych istotne jest to, żeby dążyć do minimalnego zagłębienia jezdni bądź chodnika pod poziomem ulicy. Dzięki temu udaje się uzyskać zalety, m.in. takie jak oszczędność i na długości pochylni dojazdów dwustronnych, i w przypadku eksploatacji pojazdów.

Ważną rolę odgrywa także poziom wody gruntowej (programy do uprawnień budowlanych). W efekcie zmniejszenia zagłębienia spodu budowli, bardzo często można uniknąć obowiązku budowy bardzo drogiej izolacji wodoszczelnej bądź specjalnych urządzeń, które służą do odwadniania. W sytuacji, jeżeli uda się ustalić poziom jezdni skrzyżowania dwupoziomowego lub odcinka dla pieszych ponad poziomem kanalizacji miejskiej, może udać się uniknąć budowy bardzo drogich urządzeń pompowych, które dodatkowo są trudne w eksploatacji.

Podczas budowania budowli podziemnych, w których skład wchodzą również skrzyżowania dwupoziomowe, a także tunele dla pieszych, istotne jest, żeby zastosować dla stropu takie urządzenia konstrukcji, które będą się charakteryzować jak najmniejszą wysokością ustrojową. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie konstrukcji płytowej sprężonej. Dopuszczalne jest także zastosowanie różnych rodzajów przekrojów sprężonych. Dotyczy to płyt z elementów sprężonych prefabrykowanych bądź płyt, które spręża się na miejscu. Nie zaleca się jednak przekrojów, które mają konstrukcję belkowo-płytową. Głównym powodem jest to, że konieczna jest większa wysokość konstrukcji w momencie, kiedy wykorzysta się właśnie konstrukcje belkowo-płytową (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Dodatkowo przeciwko stosowaniu konstrukcji stropu tego typu przemawiają względy plastyczne, a także trudności, które wynikają z problemów z należytym oświetleniem wnętrza.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com