fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zbiornik retencyjny w kontekście zagrożenia powodziowego

Pełni on istotne funkcje dotyczące regulowania przepływu wodnych cieków. Mimo sztucznego charakteru często jest kojarzony z akwenem naturalnym. Ważnym aspektem jest to, że zbiornik retencyjny przeciwdziała wielu zagrożeniom. Dlatego jednym z ważnych zadań, które spełnia jest przeciwdziałanie powodzi.(program egzamin uprawnienia 2019)

Czym tak naprawdę jest zbiornik retencyjny? To przede wszystkim sztuczny akwen powstały na rzece, aby hamować jej przepływ w wyniku działania zapory wodnej. Dlatego bywa nazywany sztucznym jeziorem zaporowym. W niektórych miejscach takie zbiorniki pełnią funkcję zalewu. Mimo pożytecznych funkcji ich wpływ na środowisko naturalne jest niekorzystny. Dlatego często właśnie z tego powodu dochodzi do ekologicznych protestów. Rola tych zbiorników jest nieoceniona, ponieważ ratują życie.

Jakie są funkcje zbiorników retencyjnych?

Jednym z najważniejszych zadań jest zapobieganie powodzi. Jest to po prostu sztuczny zbiornik na rzece na nadmiar wody. Dzięki temu można zmniejszyć ilość wody, która przepływa rzeką, a nadmiar cieczy skierować do zbiornika retencyjnego. Dlatego rzeka nie wylewa i nie zalewa pobliskich terenów. Powódź to nie tylko zniszczone domostwa i mienie, ale również śmierć wielu ludzi. Zbiornik retencyjny pełni zatem bardzo ważną i istotną funkcję – ratuje ludzkie życie. Może być również wykorzystywany w energetyce.(wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Ponieważ nadmiar zgromadzonej wody może posłużyć jako naturalne i odnawialne paliwo energetyczne w hydroelektrowniach. Zbiornik retencyjny reguluje przepływ rzeki, dzięki czemu pozwala utrzymać żeglugę i zapewnić jej ciągłość. Tworzy on również rezerwy wody dla przemysłu i ludzkich potrzeb. Jest wykorzystywany w akcjach ratowniczych straży pożarnej. Ważnym aspektem jest też aspekt turystyczny. Zagospodarowany odpowiednio i estetycznie może pełnić funkcję miejsca wypoczynkowego i rekreacyjnego.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com