fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Malarz – tapeciarz

Zawód malarz-tapeciarz wiąże się z wykonywaniem okryć powierzchni ścian. Pokrycia te wykonuje się farbami, emulsjami lub różnego rodzaju tapetami. Często zawody te nie muszą się ze sobą łączyć. Każdy z nich może występować jako tylko malarz lub tylko tapeciarz. Zazwyczaj prace prowadzone są w mieszkaniach lub budynkach użyteczności publicznej. Osoby pracujące jako malarz lub tapeciarz wykonują często prace dodatkowe taki jak montaż stolarki drzwiowej, montaż krat, balustrad, czy też instalacja urządzeń sanitarnych, opraw oświetleniowych itd.

Osoba pracująca na stanowisku malarz, tapeciarz może pracować w grupie, ale również może być to praca indywidualna. Malarz powinien cechować się specjalistyczną wiedzą w zakresie swojej pracy, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, organizacji pracy. Powinien znać właściwości farb i innych materiałów jakimi się posługuje. Na rynku jest bardzo szeroka gama produktów do wyboru, dlatego malarz powinien znać ich wady oraz zalety. Powinien wiedzieć które farby będą lepsze dla danej powierzchni, czym zaimpregnować powierzchnię.

Podstawowe materiały wykorzystywane przez osoby sprawujące ten zawód to oczywiście farby, pigmenty, substancje barwiące, wypełniacze takie jak talk czy gips, lakiery, emalie czy też rozpuszczalniki i rozcieńczalniki.

Prace przygotowawcze

Przed rozpoczęciem prac  malarskich czy tapetowania należy dobrze rozpoznać miejsce w którym prowadzone będą prace. Należy wyznaczyć harmonogram prac mając na uwadze fakt, że są to prace nierzadko wymagające czasu potrzebnego do wyschnięcia. Pracownik zapoznaje się z podłożem ścian i decyduje jakie farby użyć, czy należy uprzednio wykonać zaprawki na ścianach, w jaki sposób ją zagruntować. Materiały należy dostosować również do charakteru pomieszczenia. Inne farby używa się w pokojach, a zupełnie innych właściwości wymagają łazienki.

Prace należy rozpocząć od oczyszczenia podłoża. W tym celu często przydatne są pasty czyszczące, płyny lub samo mydło z wodą. Należy mieć na uwadze że końcowy efekt zależy od stanu technicznego podłoża. Dużo lepsze efekty uzyskuje się na podłożu nowym, np. w mieszkaniu deweloperskim, niż na podłożu wielokrotnie naprawianym.Wszystkie niedoskonałości podłoża powinny być naprawione. Ilość takich ubytków podwyższa też cenę za daną robotę. W przypadku wystąpienia miejsc zawilgoconych w pierwszej kolejności należy usunąć przyczyny wilgoci, a dopiero później usunąć wilgoć ze ściany i przystąpić do prac docelowych. W przeciwnym razie wilgoć szybko zniszczy efekty pracy malarza. Plamy, odpryski i pęknięcia również wymagają uprzedniej naprawy. Czyste podłoże należy zagruntować. Do tego celu najczęściej używa się gruntów, które oferuje każdy producent farb.

 

Głównym etapem pracy jest malowanie. Dobry malarz zna właściwości farb, kolejność wykonywania prac oraz technikę aplikacji materiałów. Technik malowania jest bowiem wiele, o czym nie wszyscy wiedzą. Można tu wyróżnić:

  • technika wapienna
  • emulsyjna
  • olejna,
  • kazeinowa

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com