fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie technicznych rozwiązań w kominowych systemach

Postęp w kominowej technice w bardzo dużym stopniu wynika z postępu, do jakiego doszło w technikach grzewczych. Zarówno na świecie, jak i w Polsce zanieczyszczenie powietrza jest dużym i istotnym problemem. W szczególności do zanieczyszczenia dochodzi w grzewczym okresie. Dużo zanieczyszczeń pojawia się w związku z eksploatacją grzewczych urządzeń. Sytuacja ta sprawiła, że producenci kominowych systemów opracowali bardziej ekologiczne wyroby i urządzenia. Bardzo często pojawiające się nowoczesne rozwiązania w kominowej i grzewczej technice są następstwem realizowania badawczych prac. Warto w związku z tym poświęcić chwilę i zastanowić się, jak konstrukcja oraz wyposażenie komina wpływa na emitowanie zanieczyszczeń z grzewczych instalacji.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Zastosowanie technicznych rozwiązań w kominowych systemach
Zastosowanie technicznych rozwiązań w kominowych systemach

Zmniejszenie emitowania zanieczyszczeń

Rozwijanie się pasywnego budownictwa oraz niskoenergetycznego to najlepszy możliwy kierunek do tego, aby skutecznie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Jest to wynikiem tego, że stopień energochłonności takich budynków jest niski. Niższa energochłonność budynku oznacza mniejsze zapotrzebowanie na cieplną energię w celu zapewnienia sobie cieplnego komfortu. Takie działanie powoduje z kolei zmniejszenie się ilości paliwa, jakie jest potrzebne do ogrzewania pomieszczeń. Zmniejszeniu ulegają też ilości emitowanych substancji, jakie są szkodliwe. Duży udział w emitowaniu zanieczyszczeń posiadają starsze budynki. To w nich zwykle stosuje się grzewcze urządzenia opalane stałym paliwem.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Źródła zanieczyszczenia powietrza

Powietrze zanieczyszcza się w związku z procesami, jakie zachodzą w przemyśle, w czasie eksploatowania samochodów i spalinowych urządzeń oraz w przypadku gospodarowania odpadami. W związku z tym pochodzenie zanieczyszczeń wiąże się w 53% z procesami spalania, do których dochodzi poza branżą przemysłową. Spalanie w sektorze produkcyjnym oraz transformacji energii to 10,8%, 8,3% stanowi proces spalania w branży przemysłowej, a drogowy transport ma udział 7,9%. Kolejno produkcyjne procesy biorą udział w zanieczyszczaniu powietrza w 6,2% natomiast gospodarowanie odpadami to 4,7%.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Termomodernizacja budynków

Część budynków nadal nie poddano termomodernizacji.  (program egzaminu na uprawnienia)   Termomodernizacja jest kolejnym ze sposobów, jaki pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Chcąc żeby termomodernizacja budynku przyniosła zamierzone efekty wykonując ją powinno przeprowadzić się jednocześnie modernizację grzewczej instalacji. Przede wszystkim powinno wymienić się grzewcze urządzenia na takie, jakie spełniają wymagania ujęte w obowiązujących przepisach i normach, pod kątem sprawności i emisyjności. Nowe grzewcze urządzenia powinno odpowiednio dobrać się pod kątem grzewczej mocy dla danego budynku. Urządzenie zainstalowane posiadające za dużą albo za małą moc sprawiają, że wzrasta emisyjność zanieczyszczeń, ponieważ nie będzie ono użytkowane w optymalnych dla siebie parametrach. Przewymiarowane grzewcze rodzaje urządzeń dodatkowo funkcjonują na niskich poziomach temperatur co sprawia, że opał nie dopala się i odkłada się smolista sadza. Odkładanie się sadzy prowadzi niekiedy do powstania pożaru oraz do pojawienia się w kominie uszkodzeń. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com