fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie kamienia w branży budowlanej oraz w innych branżach

W monumentalnym budownictwie kamień ma szeroki zakres zastosowań m.in. przy elewacji gmachów oraz na okładziny, portale, gzymsy, cokoły, obramowania, na stopnie, filary, posadzki podjazdów i tarasów oraz na balustrady. We wnętrzach budynków kamień stosuje się na okienne parapety, kominki, oraz do osłon grzejników (uprawnienia budowlane). Przy zastosowaniu kamienia do kominka należy użyć jego najszlachetniejsze oraz najpiękniejsze gatunki, jakie można otrzymać.

Zastosowanie kamienia
Zastosowanie kamienia

Główne wymagania dotyczące kamieni

Podczas wyboru odpowiednich kamieni stawia się pewien szereg wymagań (program na uprawnienia budowlane). Zależą one od warunków, oraz od funkcji jakie mają spełniać kamienie. Ważne jest także dobre umiejscowienie ich. Kamień inaczej będzie zachowywać się w nasłonecznionych oraz wietrznych miejscach, a inaczej w zadymionych, zawilgoconych, bez przewiewu oraz narażony na oddziaływanie kwasów i wyziewów. W wiejskim budownictwie zastosowanie znajdują przede wszystkim lekkie wapienie oraz piaskowce. Do tej grupy na terenie Polski można zaliczyć piaskowce bolesławskie, kłodzkie, karpackie oraz centralnej Polski. Najbardziej znanym wapieniem jest wapień pińczowski. Z takich materiałów wyrabia się wielocegłowe bloczki. Ich koszt oscyluje poniżej trzeciego gatunku cegieł. Jest on stosunkowo niski.

Surowy rodzaj kamienia – zastosowanie

W otwartym budownictwie oraz w budownictwie pomnikowym zastosowanie znajdują zazwyczaj surowe kamienie, albo takie, które są powierzchownie obrobione. Inżynieryjne budownictwo wraz z rozwojem techniki, przede wszystkim dotyczącej betonowych, stalowych i żelbetowych konstrukcji, kamień, który powszechnie stosowano do konstrukcyjnych celów, pomimo swojej przydatności i długiej tradycji traci na swoim znaczeniu. W lądowym budownictwie celowe jest budowanie przy pomocy kamienia nośnych filarów, wiaduktów, tuneli, skarp oraz oporowych murów, gzymsów, sklepień czy przepustów. Wodne budownictwo przy pomocy kamienia tworzy zapory wodne, baseny sportowe, filary oraz przyczółki mostowe oraz przede wszystkim bardzo dobrze w naszym kraju kamień wpływa na regulacje rzek (program egzamin uprawnienia 2021).

Jakie są inne zastosowania kamieni?

Kamień znajduje szeroki zastosowanie m.in. w przemysłach papierniczych, metalowych, szklarskich, chemicznych, w rolnictwie czy w młynarstwie. Także w drogowym budownictwie kamień stanowi podstawowy materiał. Patrząc na karpackie piaskowce najlepsze z nich to ligockie, niektóre z magórskich oraz dolne gadulskie. Zastosowanie znajduje także piaskowiec kwarcytowy i kwarcyt. Analizując magmowe skały możemy wyróżnić między innymi melafiry i diabazy (uprawnienia budowlane – egzamin). Podsumowując kamień ma bardzo duże zastosowanie w różnych rodzajach branż i jest chętnie wykorzystywany w wielu pracach. Pomimo upływu lat nadal jest dobrym materiałem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com